×

Twoje dziecko nie bawi się wystarczająco dużo? Konsekwencje mogą być bardzo poważne

Każdy rodzić martwi się o przyszłość swoich pociech. Z tego też powodu stoimy przez wieloma dylematami, bowiem chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że maluchy powinny mieć odpowiednio dużo czasu na zabawę, a także możliwość poznawania świata na własną rękę. W przeciwnym razie może to się odbić na ich zdrowiu psychicznym.

Dzieci, które bawią się mniej, mają więcej problemów na tle psychicznym

#1 Im mniej dziecko się bawi, tym większy wpływ będą mieli na nie inni

Dzieciństwo jest piękne. Nie mniej jednak skrywa w sobie pełno niebezpieczeństw. W życiu codziennym dzieci są stale narażone na osąd ze strony innych, co może zaburzyć ich zdolność do samodzielnego odkrywania i poznawania świata. Może się to przejawiać chociażby w mniejszej ilości czasu przeznaczonego na zabawę. Zamiast tego zaczynają skupiać się na pochwałach i zadowalaniu innych, zamiast dobrej zabawie, licząc na to, że zostaną za to nagrodzone. Taka kolej rzeczy może nie mieć dobrego wpływu na ich przyszłość – łatwiej będzie nimi manipulować. W rezultacie dzieci będą bardziej niespokojne, ponieważ zaczną skupiać się na aprobacie i zadowoleniu innych zamiast własnych korzyściach.

#2 Im dziecko mniej się bawi, tym słabiej kontroluje swoje emocje

Dzieci cieszą się, a zarazem denerwują podczas zabawy w zależności od tego, jaki jest jej przebieg. To z kolei uczy ich kontrolowania swoich emocji. Uczą się radzenia sobie w szczęściu i nieszczęściu, cieszą się z wygranej i uczą się przegrywać, co przekłada się w przyszłości na życie codzienne. Podsumowując, im mniej czasu poświęcają na zabawę, tym słabiej kontrolują swoje emocje. Brak kontroli emocjonalnej sprawia z kolei, że nie wiedzą, jak postępować w obliczu strachu, co może prowadzić do stanów depresyjnych.

#3 Brak zabawy spowalnia rozwój dziecka

Każda zabawa jest inna, a tym samym w inny sposób kształtuje osobowość dzieci. W rezultacie najmłodsi rozwijają swoje zainteresowania, a także kształtują osobowość i charakter. Zaczynają rozumieć, co sprawia im radość, a co wręcz przeciwnie. Jeśli dzieci zostają pozbawione zabawy lub mają jej niedobór, zaburzamy ich procesy poznawcze. Pamiętajmy, że zabawa pozwala im rozwijać podstawowe kompetencje, które pomagają im stawiać czoła różnego rodzaju wyzwaniom. Jeśli ich nie zdobędą, każde większe lub mniejsze niepowodzenie w przyszłości będzie mogło mieć na nie negatywny wpływ.

#4 Niedobór zabawy wpływa na zdolność dziecka do podejmowania samodzielnych decyzji

Bardzo istotnym elementem zabawy jest to, że to od dzieci zależy, jaki będzie jej przebieg. To one o wszystkim decyduje, co z kolei daje im możliwość podejmowania pierwszych decyzji i rozwiązywania pierwszych problemów.

#5 Mniej zabawy w szkole wpływa na zdrowie psychiczne dzieci

Nastały czasy, kiedy dzieci spędzają w szkole więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieci nie mają więc zbyt dużo czasu na zabawy według własnych zasad. Ponadto dzieci zwykle mają w szkole określoną przestrzeń, której nie można im opuszczać. Są więc zobowiązane do obcowania z innymi dziećmi, przez co są narażone na nękanie czy zastraszanie ze strony innych wychowanków czy nawet nauczycieli. Znęcanie z kolei często prowadzi do tego, że dzieci nie chcą się bawić. W rezultacie mogą zacząć rozwijać się różnego rodzaju zaburzenia na tle psychicznym, które niekiedy są bardzo trudne do przezwyciężenia. Zadbajmy o to, aby nikt nie zastraszał naszego dziecka, a tym bardziej nie zabraniał czy ograniczał go podczas zabawy.

#6 Wpływ dorosłych na czas trwania zabawy dzieci

To dorośli, a zwłaszcza rodzice, decydują często o czasie trwania zabawy dzieci, a także przyglądają się jej przebiegu. Jeśli więc upodobania dorosłych zawsze będą sprzeczne z przekonaniami dzieci, może to się odbić na ich zdrowiu psychicznym. Rodzice mogą wówczas nie zdawać sobie sprawy z tego, że wszystkiemu winne jest skracanie czasu trwania zabawy, która to jest niezbędna w prawidłowym rozwoju dziecka.

Zgadzasz się, że częstotliwość i czas trwania zabawy dzieci ma wpływ na ich zdrowie psychiczne?

Źródła: brightside.me
Fotografie: Brightside

Może Cię zainteresować