Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Preparat na komary chroni przed COVID-19? Sprawdza to brytyjska armia

W dobie pandemii wiele osób zadawało sobie pytanie, czy ich zwierzaki mogą przenosić rozprzestrzeniającego się drogą kropelkową wirusa? Doniesienia specjalistów pokazują, że nie. Choć wciąż nie ma na to dowodów naukowych, wiele wskazuje na to, że samo tyczy się komarów – tak zakładaą chociażby Eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Dlaczego o komarach mowa? Brytyjska armia postanowiła bowiem przetestować repelenty na owady jako ochronę przed COVID-19. Okazało się, że środek zabija nie tylko owady, ale również i wirusy.

Środek na owady i na koronawirusa?

Sekretarz obrony Ben Wallace poinformował, że brytyjskie wojsko otrzymało środek odstraszający owady, a właściwie spray na bazie citriodiolu – substancji wytwarzanej z oleju liści drzewa eukaliptusowego citriodora. Produkt ten nie został wybrany bez powodu. Okazuje się, że może stanowić dodatkową warstwę ochrony przed wirusami, a w tym potencjalnie nowym koronawirusem.

army.mil

Jak citriodiol ma radzić sobie z wirusem? Specjaliści uważają, że jego słabsze roztwory tworzą specjalną barierę na skórze. Barierę, która stanowi ochronę przed wirusami.

Wiadomo, że citriodiol ma pewne właściwości przeciwwirusowe i był wcześniej stosowany w celu zapobiegania SARS 1, szczepowi koronawirusa, który spowodował epidemię w 2003 r. – wyjawił rzecznik Ministerstwa Obrony w rozmowie ze stacją Sky News

Wikipedia

Badania

Ministerstwo Obrony wciąż bada właściwości repelentu pod kątem ochrony przed wirusa. Od pozytywnych wyników zależy, czy jego stosowanie będzie miało sens i sprawdzi się jako dodatkowy środek ochrony dla żołnierzy. Na chwilę obecną wspomniany środek został rozesłany do 10 jednostek wojskowych, w których będzie stosowany zapobiegawczo, jako potencjalnie dodatkowa warstwa ochrony przez wirusem.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: en.wikipedia.org