×

Stosowanie Ibuprofenu niesie za sobą ogromne ryzyko, o którym nikt nie mówi. Co Ci grozi?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak często robisz coś, co może być szkodliwe dla Twojego zdrowia? Wiele razy nasze działania są nieumyślne, jednak mogą mieć przykre konsekwencje.

Tym razem ma to związek z przyjmowaniem dobrze nam znanych leków przeciwbólowych. Środki te dostępne są bez recepty i możesz kupić je w dowolnym sklepie, aptece lub na stacji benzynowej, a niektóre z nich przepisuje ci także lekarze.

Korzystamy z nich, aby pozbyć się bólu głowy, bólu kręgosłupa, zębów i różnego rodzaju innych dolegliwości. Jak się jednak okazuje, nowe badanie opublikowane w The BMJ może sprawić, że następnym razem zastanowisz się, zanim zastosujesz ten specyfik.

Ich badania pokazują, że przyjmowanie leków takich jak ibuprofen i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększyć ryzyko zawału serca o nawet 50%. Jeśli kiedykolwiek poświęciłeś czas na uważne przeczytanie etykiety tych leków, prawdopodobnie zauważyłeś ostrzeżenia o wrzodach, udarach i atakach serca.

Badacze przeanalizowali dane medyczne zebrane od ponad 446 000 pacjentów z Kanady i Europy, a spośród tej grupy ponad 60 000 doznało dolegliwości kardiologicznych.

Wszyscy oni brali leki przeciwbólowe przez co najmniej tydzień, ale nie dłużej niż miesiąc doświadczeniem problemów kardiologicznych. Dane ujawniły związek między krótkotrwałym, regularnym stosowaniem a zwiększonym ryzykiem zawału serca. Ważne jest, aby wiedzieć, że ryzyko jest większe wśród osób z istniejącymi chorobami serca.

Jakie leki należą do tej grupy?

Ibuprofen i wszelkie jego zamienniki, takie jak Ibum, Metafen, ale również Naproksen i Celebrex przepisywany na receptę. Wyniki badania wykazały, że przy wysokich dawkach tych leków powstaje wyższe ryzyko rozwoju zagrożenia. Na przykład przyjmowanie 1200 mg ibuprofenu przez 8 dni lub dłużej może drastycznie zwiększyć ryzyko nagłej dolegliwości kardiologicznej.

Odrębne badanie przeprowadzone przez duńskich naukowców wykazało, że szanse zawału mięśnia sercowego wzrastają o 50%. Pokrywają się one z wcześniejszymi wynikami.

Co więc należy z tym zrobić?

Lekarze są świadomi zagrożeń związanych z przyjmowaniem leków przeciwbólowych. Należy poinformować specjalistę o wszelkich chorobach serca lub objawach, które mogą być związane z poważnymi problemami kardiologicznymi. Ważne jest również, aby poinformować lekarza o lekach wydawanych bez recepty, które przyjmujesz na własną rękę. Z biegiem lat niektóre leki zostały usunięte z rynku z powodu zagrożeń, która za sobą niosły, ale konsumenci nadal powinni być świadomi niebezpieczeństw.