×

Czy podatek cukrowy uratuje zdrowie Polaków? Nowe opłaty już wkrótce

Statystyki dotyczące ilości spożycia cukru w Polsce przedstawiają się naprawdę źle, żeby nie powiedzieć tragicznie. Szacuje się, że polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie! O jakich ilościach mowa? Otóż dzieci poniżej 10. roku życia spożywają średnio aż 95 g cukru dziennie, co w przeliczeniu na łyżeczki daje ich aż 19! Dorośli także nie mają w tym przypadku powodu do dumy. Okazuje się, że przeciętny Polak zjada dziennie aż 24 łyżeczki cukru – to o 15 za dużo w przypadku mężczyzn i o 18 w przypadku kobiet –  podczas gdy przeciętny Amerykanin zjada o dwie łyżeczki! Czy tzw. „ustawa cukrowa”, którą przyjął Sejm RP, coś tutaj zmieni?

„Ustawa cukrowa”

„Ustawa cukrowa” to nic innego, jak wojna wypowiedziana nadwadze, otyłości i chorobom wywołanym nadmiernemu spożyciu cukru przez Polaków. Nowa ustawa polega na nałożeniu dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem nie tylko cukru, ale także substancji słodzących, tauryny i kofeiny. Dodatkowa opłata ma się tyczyć również napojów alkoholowych, które charakteryzują się wysoką kalorycznością – duża szklanka piwa to średnio 250 kcal, lampka czerwonego wina 100 kcal, a szklanka whisky 110 kcal.

Nałożenie dodatkowej opłaty na napoje słodzone ma za zadanie ograniczyć spożycie cukru przez Polaków poprzez zniechęcenie do sięgania po nie. Za wprowadzeniem „ustawy cukrowej” opowiedziało się NFZ, Ministerstwo Zdrowia, Miniserstwo Finansów, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), według której dziennie powinno się spożywać najwyżej 12 łyżeczek cukru – dwa razy mniej, niż zjada przecięty Polak.

O jakiej dodatkowej opłacie mowa?

Dodatkowa opłaca ma być zależna od zawartości cukru w danym napoju. Szacuje się, że średnio ma wynosić ona przynajmniej 50 grozy za każdy litr. Opłata ma być wyższa w przypadku napojów, które zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml płynu – zdecydowana większość napojów słodzonych. Kolejne 10 groszy opłaty na litr zostanie doliczone w przypadku napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Różnicę w cenie odczują także osoby, które kupują coraz bardziej popularne „małpki”, czyli napoje alkoholowe w niewielkich buteleczkach do 300 ml pojemności. W tym przypadku mówimy o dodatkowych 25 złotych na każdy litr 100-procentowego alkoholu.

Nie jesteśmy pierwsi

Podatek od cukru został już wprowadzony w USA, Estonii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Węgrzech czy Francji i jak się okazuje, przyniosło to oczekiwane rezultaty. Badania pokazują, że we wspomnianych krajach znacznie zmniejszyła się sprzedaż napojów słodzonych.

Od kiedy?

Nowe opłaty mają zacząć obowiązywać w Polsce od 1 lipca. Co istotne, 96,5 procenta podatku cukrowego ma trafić do NFZ.

Mamy nadzieję, że środki te przeznaczone zostaną na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, profilaktykę, edukację, a także programy których celem jest walka z chorobami cywilizacyjnymi, w tym otyłością, czy nadwagą – mówią lekarze PPOZ

Szkodliwość płynąca z nadmiernego spożycia cukru

Przede wszystkim jest „sprawcą” wielu chorób cywilizacyjnych. Dieta bogata w cukier zwiększa ryzyko cukrzycy. Niebezpieczeństwo polega także na tym, że spożywanie cukru uzależnia (podobnie jak alkohol). Zaburza pracę układu hormonalnego, zwiększa stres oksydacyjny oraz prowadzi do chorób metabolicznych. Badania wykazały, że zwiększona glikoliza (metabolizm węglowodanów) może powodować raka piersi – mówi Jarosław Król, lekarz rodzinny, członek zarządu PPOZ

Reasumując nadmierne spożycie cukru przyczynia się do wielu poważnych chorób. Zaliczamy do nich: insulinooporność, cukrzycę typu 2, hiperglikemię, glukozarię czy nawet ADHD. Cukier to także główna przyczyna nadwagi i otyłości, a w tym przypadku to już temat rzeka. Każdy jednak wie, że otyłość może być dla nas zabójcza.

To co, jesteście gotowi na dodatkowe opłaty nałożone na napoje słodzone?

Źródła: www.termedia.pl

Może Cię zainteresować