×

Plastikowy asfalt – zwiększa wytrzymałość drogi, obniżając zanieczyszczenie środowiska

Próbujemy walczyć z wszechobecnym plastikiem, bo mamy świadomość, że wytwarzany jest w nadmiarze, co negatywnie wpływa na środowisko i nasze zdrowie. Chcąc chronić przyrodę rezygnujemy z jednorazowych kubeczków, talerzyków i innych tego typu produktów. Jednak mimo to, odpadów z tworzyw sztucznych jest nadal bardzo dużo. Na szczęście brytyjska firma zaczęła je przerabiać, tworząc plastikowy asfalt. Takie działania nie tylko chronią środowisko, ale przyczyniają się do tego, że tanim kosztem powstają bardziej wytrzymałe drogi.

Ochrona przyrody to podstawa

Tylko życie w środowisku, które nie jest zanieczyszczone może nam zagwarantować długie i zdrowe życie. Dlatego wciąż trzeba szukać rozwiązań, które mogą pomóc w recyklingu, redukcji i ponownym wykorzystaniu naszych zasobów. By korzystać z darów przyrody, jednocześnie nie degradując jej ani nie zaśmiecając.

Jednym z takich pomysłów jest plastikowy asfalt stworzony przez brytyjską firmę o nazwie MacRebur. Przekształcają oni odpady z tworzyw sztucznych w drogi. A to nie tylko jest przyjazne dla środowiska, ale korzystne również dla użytkowników takich dróg. Są one bowiem znacznie bardziej wytrzymałe niż zwykłe „asfaltówki”.

Plastikowy asfalt, czyli jak wymyślono innowacyjne rozwiązanie

Pomysł narodził się, gdy Toby McCartney (CEO i współzałożyciel firmy) współpracował z organizacją charytatywną w południowych Indiach, która pomagała ludziom pracującym na wysypiskach śmieci. Wtedy dowiedział się, że część zebranego plastiku jest przetapiana i wylewana na dziury w drogach.

Dzięki tej technologii cykl „życia” powszechnie stosowanego materiału zawartego w zwykłym asfalcie można wydłużyć. Wszystko dzięki mieszance odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanej przez firmę, która jest stosowana jako ulepszacz. Poza tym, zmniejsza to także ilość paliwa kopalnego zużytego w tym procesie, co jest korzystne dla środowiska.

Jak powstaje plastikowy asfalt?

Zasadniczo biorą mieszankę odpadów z tworzyw sztucznych, która jest następnie granulowana. Później dodają ją do asfaltobetonu, używanego do budowy dróg.

Jednak nie każdy rodzaj plastiku może być do tego użyty. Przede wszystkim musi być oznaczony jako odpad. Nie ma w nim więc tworzyw sztucznych nowych ani pochodzących z recyklingu. Specjaliści dobierają tak plastik, aby mógł się w całości stopić w określonej temperaturze.

Co też istotne, drogi zbudowane przy użyciu tej techniki są dużo tańsze. Wynika to z tego, że pracownicy firmy wykorzystują tylko te odpady, które nie mają żadnej wartości i pozornie już nic nie można więcej z nimi zrobić. Ponadto, budżet miasta nie jest wykorzystywany na wywożenie ich na wysypisko.

Porównanie dróg z tworzyw sztucznych oraz zwykłych asfaltowych

Drogi zawierające tworzywa sztuczne wyglądają jak zwykłe drogi, ale są bardziej elastyczne. Z tego powodu lepiej radzą sobie z codziennymi uszkodzeniami oraz negatywnym wpływem czynników pogodowych.

Ulepszony, plastikowy asfalt sprawia, że drogi są 60% bardziej wytrzymałe i trwalsze niż zwykłe. Dzięki temu pęknięcia i dziury pojawiają się znacznie rzadziej. W dodatku może być on stosowany zarówno na drogach miejskich, jak i autostradach, parkingach, pasach startowych lotnisk czy torach wyścigowych.

Toksyczne zanieczyszczenia gleb w Warszawie. Raport NIK jest przerażający

Takie inicjatywy, jak plastikowy asfalt pokazują, że można zrobić więcej dla naszej planety. Daje również nadzieję, że w przyszłości będziemy pamiętać o zrównoważonym rozwoju

Może Cię zainteresować