Kategorie Zdrowie

Przerażające wyznanie kobiety, której podano pigułkę gwałtu. To dzieje się także w Twoim mieście

Pigułka gwałtu, zwana inaczej GHB to narkotyk, który wykorzystywany jest do obezwładnienia niczego nieświadomej ofiary i wykorzystania seksualnego. Często dodawana jest do napojów alkoholowych serwowanych na imprezach w klubach i dyskotekach. Ofiara jej działania nic nie pamięta i nie ma pojęcia, co się z nią działo przez ostatnie godziny.

Przerażające wyznanie kobiety, której podano pigułkę gwałtu. To dzieje się także w Twoim mieście
pinterest.com

Pigułka gwałtu to substancja chemiczna, która obecna jest w organizmie w niewielkich ilościach. Jest pozbawiona koloru, nie ma zapachu ani smaku.Znakomicie rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Jej działanie zaczyna się po 15-30 minutach od spożycia. Osoba, której podana została substancja w może stracić świadomość na kilka godzin.

Wydaje Ci się, że nie dotyczy Cię ten problem? Przecież jesteś uważna, chodzisz na imprezy z zaufanymi znajomymi i nie przyjmujesz drinków od nieznajomych? Możesz zmienić zdanie po przeczytaniu wyznania pewnej młodej kobiety, która pragnie pozostać anonimowa, a została odurzona narkotykiem w jednym z polskich klubów:

 Zostałam zaproszona na imprezę urodzinową w kobiecym gronie. Wieczór rozpoczął się w restauracji. Podczas kolacji towarzyszył nam alkohol, ale nie w ogromnych ilościach – wypiłam 4 kieliszki wódki. Po kolacji wszystkie udałyśmy się do jednego z klubów w naszym mieście, gdzie usiadłyśmy w wynajętej loży. Barmanka przyniosła szklanki, dzbanek soku i alkohol. Wraz z jeszcze jedną koleżanką siedziałyśmy najbardziej od zewnętrznej strony kanapy, przy której przechodziło mnóstwo ludzi. Zostawiłyśmy szklanki z sokiem na stole, bo przecież cały czas ktoś przy nim siedzi i poszłyśmy potańczyć. Po niedługiej chwili podbijania parkietu wróciłyśmy, aby się napić. Ten łyk nie był dobrym pomysłem… Nie trwało to długo, jak nagle obie straciłyśmy świadomość, właściwie w tym samym momencie. Otępione wylądowałyśmy w klubowej toalecie wymiotując i słaniając się na nogach. Znajoma próbowała nas ocucić i postawić do pionu, ale nie współpracowałyśmy. Stwierdziła, że to pewnie gorszy dzień i wpływ alkoholu. Zapakowała nas do taksówki, która miała odwieść nas do domu. Ani ja, ani moja koleżanka nie pamiętamy, co się z nami działo, jak trafiłyśmy do domu i co działo się po drodze. Nie pamiętamy twarzy ludzi, którzy nas otaczali lub do nas mówili – kompletna czarna dziura. Jestem dorosłą kobietą i myślałam, że odrobinę bardziej czujną, ale jednak się myliłam. Na szczęście nie obudziłam się w burdelu za granicą, ale życie ze świadomością, że takie rzeczy nie dzieją się tylko na filmach ogromnie mnie przeraża…

Jak działa narkotyk?

Przerażające wyznanie kobiety, której podano pigułkę gwałtu. To dzieje się także w Twoim mieście
pinterest.com

Objawy towarzyszące zażyciu pigułki gwałtu zależą w dużym stopniu od indywidualnej wrażliwości. Objawy mogą być podobne jak przy upojeniu alkoholowym. Poza tym alkohol, z którym często jest podawana, nasila działanie tej substancji.

GHB to neuroprzekaźnik wspomagający uwalnianie dopaminy. W niewielkich ilościach relaksuje i poprawia nastrój, efekty jego działania są podobne do alkoholu. Bardziej spore dawki, do 2,5 g, mogą wywołać zawroty głowy, złe samopoczucie i wymioty, senność. Objawy zatrucia tą substancją to:

  • bardzo płytki oddech
  • wymioty
  • bradykardia
  • ruchy mimowolne
  • oczopląs
  • drgawki
  • brak reakcji źrenic na światło
  • śpiączka

Narkotyk jest stosunkowo trudny do wykrycia, gdyż we krwi obecny jest około 8 godzin, natomiast w moczu około 12. Z tego powodu dokonanie przestępstwa tego typu trudno udowodnić. Narkotyk dostępny jest w postaci płynu, proszku, tabletek lub granulatu. Nie zmienia smaku, koloru ani konsystencji napoju.

Przerażające wyznanie kobiety, której podano pigułkę gwałtu. To dzieje się także w Twoim mieście
pinterest.com

Mała ilość wywołuje stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabia czujność i zwiększa uległość. Osoba, która została narażona na działanie tej substancji sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego łatwo wyprowadzić ją z imprezy pod pozorem udzielenia pomocy. Ofiara nie jest w stanie bronić się przed tym, co ją czeka, a po usunięciu substancji z organizmu nie pamięta, co się z nią działo. Nie umie również podać rysopisów sprawców, dlatego tego typu przypadki tak rzadko trafiają na policję.

Bądź czujna, nie zostawiaj napojów bez opieki. Możesz uzbroić się także w drinktesty, które dostępne są w aptekach, a które mogą uratować Ci nawet życie!