×

9 podstawowych kroków pierwszej pomocy. Z taką wiedzą poradzisz sobie w trudnych sytuacjach

Pierwsza pomoc – Znajomość podstaw pierwszej pomocy może dosłownie pomóc w ratowaniu życia, w tym własnego… Kiedy znajdujesz się w sytuacji kryzysowej powinieneś potrafić ocenić sytuację, wiedzieć co zrobić i jak możesz pomóc. 

Pozwól, że przedstawię lub przypomnę Ci kilka zasad pierwszej pomocy!

#1 Rany

Zawsze, gdy masz do czynienia z raną, powinieneś podnosić tą część ciała ponad poziom swojego serca. To uspokaja obrzęk i zmniejszyć dopływ krwi z całego organizmu.  

#2 Oparzenia pierwszego stopnia

Oparzenia pierwszego stopnia, znane również jako powierzchowne oparzenia, wpływają tylko na górną warstwę skóry. Chociaż mogą być bolesne, nie są poważne. Aby je leczyć, włóż poparzone miejsce po strumień letniej wody.

Zimna woda wydaje się bardziej pomocna, jednak na dłuższą metę może być odpowiedzialna za uszkodzenie tkanki. 

Następnie nałóż na oparzenie zimny kompres bądź lód. Pasta wytworzona przez zmieszanie wody i sody oczyszczonej może również pomóc w uwolnieniu ciepła z oparzenia.

#3 Pierwsza pomoc – Atak serca

Jeśli chodzi o ataki serca, wczesna interwencja pomaga ograniczyć szkody. Co możemy zrobić? Jak się okazuje – podać aspirynę. Jej żucie może pomóc, ponieważ będzie hamować płytki krwi powodujące krzepnięcie krwi, co blokuje tętnice. 

Podczas przyjmowania aspiryny ważne jest przyjmowanie małych dawek i żucie pigułki zamiast jej połykania. W tym samym czasie spróbuj jak najszybciej skontaktować się ze służbami ratunkowymi.

#4 Ukąszenia pszczół

Jeśli jesteś ukąszony przez pszczołę, musisz usunąć żądło tak szybko, jak to możliwe.

Kiedy pszczoła traci żądło, uwalnia zapach, który przyciąga inne pszczoły do ​​tego obszaru. Po usunięciu żądła, umyj ranę i nałóż zimny kompres. Jeśli masz alergię, jak najszybciej skontaktuj się ze służbami ratunkowymi.

#5 Złamania

Podczas gdy złamanie może być zwykłym zwichnięciem, należy zawsze szukać pomocy medycznej, aby upewnić się, że uraz nie jest poważniejszy lub nawet, by uniknąć dalszych obrażeń. 

Pamiętaj, by samodzielnie nie nastawiać złamań!

#6 Pierwsza pomoc – Urazy oczu

Kiedy zostaniesz zraniony, zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest oczyszczenie rany. Jednak, gdy zranisz oko, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zasłonięcie oka, a następnie udanie się do punktu pomocy. 

Próbując samemu oczyścić swoje oko, możesz jeszcze bardziej sobie zaszkodzić, co może spowodować trwałe uszkodzenie. Głównym wyjątkiem od tej zasady jest dostanie się substancji chemicznych do oczu, w którym to przypadku należy natychmiast przepłukać je wodą.

#7 Drzazgi

Drzazgi są pełne zarazków i mogą łatwo infekować otwartą skórę, dlatego zawsze pamiętaj, by zachować sterylność. Jeśli masz drzazgę, która jest całkowicie osadzona w skórze, powinieneś najpierw wyczyścić obszar środkiem antyseptycznym, a następnie usunąć drzazgę igłą wysterylizowaną wrzącą wodą. 

#8 Blizny

Są pewne środki, które możesz podjąć, by zapobiec powstawaniu blizny. Soda oczyszczona ma właściwości dezynfekujące, które zapobiegają tworzeniu się blizn i tym samym mogą usunąć stwardniały strup, a nawet mogą zapobiec infekcji. 

Podczas leczenia blizny sodą oczyszczoną ważne jest również, by rana miała kontakt z otwartym powietrzem. Ponadto soda oczyszczona może być również mieszana z wodą, tworząc środek antyseptyczny.

#9 Pierwsza pomoc – Duszności

Jeśli ktoś przestał oddychać, zazwyczaj w drogach oddechowych występuje blokada. Obróć tę osobę na plecy, sprawdź jamę ustną i usuń wszystko, co mogłoby zablokować oddychanie, nawet płyny. 

Aby otworzyć drogi oddechowe, przechyl głowę i podnieś podbródek, kładąc dłoń blisko czubka głowy lub czoła. Alternatywnie, możesz wykonać to, co nazywa się „pchnięciem szczęki”, umieszczając palce pod szczęką i podnosząc dolną szczękę, bez poruszania szyją, aby otworzyć usta. To podnosi język z dala od dróg oddechowych i pomaga zmniejszyć blokowanie powietrza. 

Może Cię zainteresować