Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianie

Zalety regularnego, codziennego picia ciepłej wody. Twój organizm Ci za to podziękuje!

Czy wiesz, że blisko 60% Twojego ciała zbudowane jest z… wody? W komórkach człowieka znajduje się 2/3 całej wody zawartej w naszym organizmie. Wiele zależy jednak od wieku. Organizm noworodka w 74% składa się z wody, organizm rocznego dziecka w 60%, a dorosłego człowieka w 50% w przypadku kobiet i 59% w przypadku mężczyzn.

Dlaczego picie wody jest tak istotne?

Picie wystarczającej ilości wody jest niezwykle istotne dla zdrowia naszego organizmu. Ile wody powinniśmy zatem pić? Różne źródła podają różne informacje na temat dziennego zapotrzebowania na wodę. Choć wiele zależy od prowadzonego trybu życia i ilości aktywności fizycznej, szacuje się, że przeciętny, zdrowy, dorosły człowiek powinien pić dziennie szklankę wody na kilogram masy ciała lub litr na 30 kilogramów masy ciała.

Co daje picie wody?

 • poprawia trawienie
 • oczyszcza organizm
 • poprawia kondycję skóry
 • reguluje temperaturę ciała
 • redukuje zmęczenie
 • poprawia wytrzymałość i sprawność fizyczną
 • łagodzi bóle głowy
 • zapobiega zaparciom
 • zapobiega chorobom serca oraz nerek
 • koi zgagę
Pexels

Picie ciepłej wody jeszcze korzystniejsze dla naszego organizmu?

Niektóre źródła podają, że picie ciepłej wody może mieć dodatkowe, zdrowotne korzyści dla naszego organizmu.

 1. Usuwa śluz nosowy – ciepłe napoje są znane z tego, że zmniejszają gromadzenie się śluzu w nosie i gardle, co jest jednoznaczne z ograniczeniem liczby bakterii. CHEST Journal podaje, że picie ciepłej wody może przyspieszyć ruch śluzu w okolicy nosa nawet o 8,4 mm.
 2. Poprawia trawienie – ciepła woda powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym obniżenia ciśnienia krwi. Picie ciepłej wody jest zalecane osobom, które mają problemy z przełykaniem.
 3. Przyspiesza metabolizm – cieplejsza woda może przyspieszyć metabolizm. Jest więc polecana w procesie odchudzania osobom, które mają problem ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów.
 4. Łagodzi zaparcia – tak twierdzą eksperci od homeopatii, którzy zalecają picie filiżanki ciepłej wody przed śniadaniem. Śmiało można dodać do niej wówczas cytrynę lub miód.
 5. Oczyszcza krew – chcesz pozbyć się toksyn z krwi i pomóc swojej wątrobie? Zacznij dzień od ciepłej wody przechowywanej w miedzianym pojemniku.
 6. Pomaga w walce z cholesterolem – dodaj do ciepłej wody sok z limonki i odrobinę miody. Mieszankę pij pomiędzy posiłkami i zawsze wtedy, gdy poczujesz głód. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w walce z wagą i cholesterolem.

To co, dasz się skusić na kilka szklanek ciepłej wody dziennie? ?

Pixabay
Źródła: zdroweporadniki.pl
Fotografie: Piqsels