×

7 znaków wysyłanych przez organizm, które świadczą o tym, że właśnie jesteś w trakcie owulacji

Owulacja jest jedną z faz cyklu menstruacyjnego, kiedy dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajników. To jedyny czas w miesiącu, który gwarantuje Ci zajście w ciążę. Kobieta, której cykl miesięczny trwa 28 dni z reguły uwalnia komórkę jajową dokładnie w połowie jego trwania. Gameta może zostać zapłodniona przez plemniki tylko w ciągu około 24 godzin od jej uwolnienia, gdyż w późniejszym czasie jajo obumiera.

Owulacji mogą towarzyszyć bóle brzucha, wzdęcia i zwiększony popęd płciowy, a nawet delikatne krwawienie. Ta faza cyklu jest kontrolowana przez hormony podwzgórza, a mianowicie hormon luteinizujący i hormon folikulotropowy oraz estrogen i progesteron, które przyczyniają się do dojrzewania komórki jajowej. Jeśli jesteś ciekawa, kiedy dokładnie dochodzi do uwolnienia jaja, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

1. Wrażliwość piersi

Twoje piersi mogą być bardzo wrażliwe na dotyk oraz opuchnięte podczas trwania owulacji. To zjawisko spowodowane jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie i nie jest powodem do niepokoju.

2. Zmiana wyglądu śluzu szyjkowego

Aby stworzyć idealne środowisko do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki, konsystencja śluzu zmienia się wraz z poziomem estrogenu.

W czasie owulacji, wydzielina z szyjki macicy jest zazwyczaj dość przejrzysta i ma konsystencję białka jaja kurzego. Monitorowanie płynu szyjkowego to dobry sposób na śledzenie cyklu menstruacyjnego.

3. Zmiany temperatury organizmu

Owulacja pojawia się w momencie, gdy w organizmie kobiety podnosi się poziom progesteronu. Jest on odpowiedzialny również za zmiany w temperaturze ciała, która może podnieść się w czasie owulacji nawet o 1 stopień Celsjusza

Podstawową temperaturę ciała mierzy się codziennie rano po przebudzeniu, ale jeszcze przed wstaniem z łóżka. To doskonały sposób na monitorowanie cyklu miesiączkowego.

4. Zmiana pozycji szyjki macicy

Podczas owulacji szyjka macicy jest większa, bardziej miękka i otwarta oraz mokra z powodu produkcji śluzu. Kiedy jesteś płodna, szyjka macicy ma większe rozwarcie, umożliwiając tym samym przedostanie się plemników do komórki jajowej.

5. Zwiększony popęd płciowy

Podczas owulacji popęd seksualny osiąga swój szczyt. Hormony, które kontrolują uwalnianie się jaja wpływają również na wzmożone pragnienie współżycia z partnerem.

6. Plamienie

Jeśli doświadczasz łagodnego krwawienia w połowie cyklu miesięcznego, to znak, że właśnie przechodzisz owulację. Takie plamienie powinno być znacznie delikatniejsze od krwawienia menstruacyjnego i trwać tylko 1 lub 2 dni.

To zjawisko może być spowodowane nagłym spadkiem poziomu estrogenu podczas owulacji lub pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwalniana jest komórka jajowa.

7. Ból owulacyjny

Ból owulacyjny opisywany jest zazwyczaj jako kłucie po prawej lub po lewej stronie podbrzusza. Czasem ból ma charakter kłujący, a czasami kolkowy.  Mimo, że jest związany z jajeczkowaniem, nie musi występować dokładnie w jego trakcie. Może pojawić się tuż przed lub bezpośrednio po tej fazie cyklu menstruacyjnego.

Może Cię zainteresować