×

7 oznak, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka. Miej oczy szeroko otwarte!

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało jak najłatwiejsze życie – pozbawione wszelkich trudności oraz nieszczęść. Niestety, to nie zawsze jest możliwe… Zwłaszcza, jeśli dziecko dotknięte jest zaburzeniami rozwojowymi.

Czym jest autyzm?

Autyzm to poważne zaburzenie rozwoju dziecka. Wiąże się z wycofaniem i unikaniem świata zewnętrznego. Zdecydowanie częściej występuje u chłopów. Niestety, w ciągu ostatnich lat przypadków autyzmu u dzieci jest coraz więcej. Pocieszający jest jednak fakt, że świadomość na jego temat wciąż rośnie.

Objawy

Pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się bardzo wcześnie – niektórzy rodzice zauważają je już w wieku niemowlęcym. Zazwyczaj w typowych postaciach zaburzenie to objawia się do 3. roku życia.

Przeczytaj, na co dokładnie należy zwracać uwagę i co może wydać Ci się niepokojące.

Bardzo małe dzieci

#1 Brak reakcji

Dzieci uwielbiają interakcje z rodzicami, rodzeństwem oraz innymi ludźmi. Lubią patrzeć na twarze i słuchać głosów oraz obserwować to, co się dzieje dookoła. Maluchy z autyzmem nie reagują na ludzi, nie utrzymują kontaktu wzrokowego.

#2 Nie reagują na swoje imię

Większość dzieci dość szybko zaczyna reagować na swoje imię. Nim ukończą roczek potrafią rozpoznać, że ktoś je woła. Jeśli dziecko, które ukończyło 12 miesięcy nie reaguje na to, gdy ktoś je woła, niestety może to być oznaką autyzmu.

#3 Nie interesują się ludźmi

Maluchy zawsze obserwują dorosłych. Robią to aby się uczyć, szukają też aprobaty lub po prostu innych wyrazów zainteresowania nimi. Często się śmieją, machają, klaszczą do innych osób. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko po ukończeniu 12 miesięcy, nie uczy się nowych gestów, koniecznie wspomnij o tym Waszemu pediatrze.

#4 Opóźnione gaworzenie

Dzieci w pewnym momencie zaczynają próbować naśladować odgłosy, które słyszą. Nazywamy to gaworzeniem. Ten etap rozwoju mowy dziecka zaczyna się około 6 miesiąca jego życia. Jeśli zauważysz, że Twój maluch nie zaczął gaworzyć w tym okresie powinieneś wspomnieć o tym swojemu pediatrze.

Starsze dzieci

Dzięki rosnącej świadomości na temat autyzmu rodzice potrafią zauważyć go u swoich dzieci coraz wcześniej. Niestety, wciąż zdarza się jednak, że nie jest on rozpoznany nawet około 4. roku życia. A im wcześnie zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse dziecko ma na prowadzenie w miarę normalnego życia.

#5 Problemy z zabawą z innymi dziećmi

Większość dzieci uwielbia bawić się z rówieśnikami. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój maluch tego unika, zacznij lepiej go obserwować, aby dowiedzieć się tego, jaka może być przyczyna.

#6 Nie naśladują dorosłych

Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, którzy są dla nich wzorem we wszystkim. Maluchy autystyczne są o wiele mniej zainteresowane tym, co robią ich rodzice czy inni dorośli.

#7 Denerwowanie się drobnostkami

Drobne szczegóły czy zmiany w otoczeniu potrafią sprawić, że maluch, cierpiący na autyzm, zdenerwuje się lub przestanie czuć się komfortowo. Dodatkowo, w uspokajaniu się również mogą pomóc tym dzieciom drobnostki, np. kręcenie ramionami lub kołysanie się na boki.

Nie ignorujmy niczego i miejmy oczy szeroko otwarte!

Może Cię zainteresować