×

6 często ignorowanych zachowań człowieka, które mogą świadczyć o tym, że jest psychopatą

Słowo „psychopata” może kojarzyć Ci się wyłącznie z seryjnym mordercą, ale tak naprawdę są to osoby, które możemy spotkać na co dzień w pracy, w gronie znajomych lub w rodzinie.

Psychopaci niekoniecznie muszą krzywdzić drugą osobę fizycznie. Mogą być to istoty przebiegłe, manipulujące i powodujące szkody z pełną intencją, bez poczucia winy.

Jak osobowości dyssocjalne zachowują się w społeczeństwie?

Z zewnątrz wydają się być bardzo polubowni i starają się wykreować swój doskonały wizerunek. Ludzie zazwyczaj nie wierzą, że są oni zdolni do jakiegokolwiek złego postępowania. Bardzo łatwo wzbudzają zaufanie.

W ich wnętrzu kryje się jednak niepewność oraz zimna kalkulacja. Kiedy psychopata poczuje zagrożenie, podejmuje wszelkie działania, aby obrócić sytuację na swoją korzyść. Zachowuje się niczym pająk oplatający swą zdobycz nicią argumentów, które mają sprawić, że na końcu rozmowy ofiara będzie czuć się winna zaistniałej sytuacji.

Zwykle ich działania kierowane są pragnieniem pieniędzy, seksu i popularności, a także bycia w centrum uwagi. Mówi się, że około 1% populacji to osobowości dyssocjalne.

Oto 6 niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że masz do czynienia z psychopatą:

1. Kłamstwa i wymówki

Wiadomo, każdy czasem się myli i popełnia błędy, ale jeśli masz do czynienia z psychopatą, na okrągło będziesz wysłuchiwał wymówek i kłamstw. Zostaniesz zasypany fałszywymi obietnicami, słowami bez pokrycia, które nie zgadzają się z rzeczywistością. Jeśli psychopata zawiedzie Cie w jakiejś sprawie, postara się zmanipulować Twoim myśleniem tak, aby wydawało Ci się, że osiągnięcie sukcesu było niemożliwe.

2. Spogląda na Ciebie z góry…

Psychopaci zawsze chcą mieć przewagę i wygrywać, cokolwiek to znaczy. Początkowo spokojni i zrównoważeni, gdy poczują pewność siebie, będą szydzić i prowokować. Wreszcie, kiedy wybuchniesz gniewem, postarają się obrócić wszystko w żart, zachowując przy tym pełną radość z zabawy czyimiś emocjami.

3. Jest hipokrytą

Psychopaci z łatwością oceniają innych, wskazując na rzeczy, z którymi sami są utożsamiani. Bez problemu wytykają błędy i podejmują delikatne dla Ciebie kwestie, aby poczuć nad Tobą przewagę, nawet jeśli na co dzień robią to samo. Jeśli uda mu się wyprowadzić Cie z równowagi w towarzystwie, na końcu kłótni postara się sprawić, że będziesz wyglądać na winowajcę przed innymi.

4. Ma wiele twarzy

Ci, którzy mają do czynienia z psychopatycznymi ludźmi, z łatwością rozpoznają podobny wzorzec w ich zachowaniu. Z reguły oblicza osobowości dyssocjalnej to: miły, drażliwy, niegrzeczny, niepoczytalny, natrętny, ofiara, dziecko. Jeśli przestaniesz reagować na zaczepki i wycofasz się, psychopata będzie próbował Cię przeprosić i komplementować. Jeśli nie ulegniesz, stanie się on ofensywny i wykorzysta swoje niegrzeczne oblicze, kierując do Ciebie obraźliwe słowa.

5. Zgrywa ofiarę

Kiedy ktoś kwestionuje zachowanie psychopaty, on zawsze stara się wymyślić coś na swoje usprawiedliwienie i zaskarbić sobie Twoją sympatię. Użala się nad sobą, kreując marny i nierzeczywisty obraz samego siebie, aby zmiękczyć Twoje sumienie.

6. Nie jest zdolny do zrozumienia podstawowych emocji

Znasz takie osoby, którym musisz wyjaśniać nawet najbardziej podstawowe zasady panujące w społeczeństwie, takie jak życzliwość, pomoc czy empatia? Psychopata nie rozumie emocji, które kierują Tobą w życiu. Rozmawiając na ten temat postara Ci się udowodnić, że Twoje zachowanie jest niezrozumiałe i gorsze od jego podejścia, a emocje, które odczuwasz są nienormalne.

Bądź świadomym…

Kłócąc się z psychopatą, poczujesz się emocjonalnie wyczerpany, a nawet spędzisz kilka dni zastanawiając się nad tym, kto miał tak naprawdę rację w tym sporze. Niezależnie od tego, jakie było rozstrzygnięcie sprawy, psychopata manipulował słowami tak, aby wzmocnić u Ciebie poczucie winy.