×

Twoje dłonie i stopy marzną na zimnie? Poznaj sposoby, dzięki którym unikniesz odmrożeń

Odmrożenia powstają w wyniku działania niskiej temperatury, której obecnie nam nie brakuje. Głównym objawem tego stanu jest blednięcie skóry, ale również mrowienie i drętwienie. Na odmrożenia narażone są głównie części ciała, które mają bezpośredni kontakt z mrozem, czyli dłonie i stopy. Jak rozpoznać odmrożenia i zapobiegać oziębieniu ciała?

Odmrożenie polega na czasowym lub permanentnym uszkodzeniu tkanek z powodu działania niskich temperatur na organizm. Możemy ich doświadczyć, kiedy wychodzimy na mróz nieodpowiednio ubrani. Odczuwane mrowienie i drętwienie skóry może pojawić się już po krótkim pobycie na mrozie. Jeżeli ujemnym temperaturom towarzyszy wiatr, wilgoć lub mokre ubranie oraz dana osoba jest w podeszłym wieku, posiada cukrzycę, chorobę układu krążenia, pali papierosy lub spożywa alkohol, negatywny efekt mrozu pogłębia się.

Powstawanie i objawy odmrożeń

Najpierw dochodzi do zatrzymania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, które dostarczają krew do skóry, tkanki podskórnej i mięśni. Efektem jest przejściowe lub całkowite uszkodzenie pewnych części ciała. Podczas, gdy na dworze panują naprawdę złe warunki atmosferyczne, odmrożenie może pojawić się już po 5 minutach.

Skóra staje się czerwona i bolesna. Kiedy pojawia się mrowienie, a ból nie ustaje, jest to sygnał, aby skontaktować się z lekarzem. Rozległość uszkodzeń zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale także od czasu działania niskich temperatur.

Jak leczyć odmrożenia?

Odmrożone części ciała należy okryć ciepłym ręcznikiem lub kocem termicznym. Pod żadnym pozorem nie powinno się wkładać rąk lub nóg z odmrożeniami do gorącej wody. Uszkodzone tkanki źle zniosą tak gwałtowną zmianę temperatury. Podczas takiego postępowania może się także pojawić ogromny ból.

Najrozsądniej będzie stopniowo ogrzewać skórę, wypić i zjeść coś ciepłego i koniecznie zadbać o to, aby mieć na sobie suche ubrania. Odmrożona skóra będzie przez jakiś czas wrażliwa, dlatego warto zadbać o zastosowanie kremów ochronnych, rękawiczek i ciepłych skarpet. W przypadku poważnych odmrożeń konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.

Jeżeli po odmrożeniu na skórze pojawią się pęcherze nie pozbywaj się ich na własną rękę, nie pocieraj skóry i nie przykładaj gorących kompresów. Takie działanie może znacznie pogorszyć stan skóry.

Jak zapobiegać odmrożeniom?

Aby zabezpieczyć się przed skutkami działania niskich temperatur ubieraj się ,,na cebulkę” i nie wybieraj się na długie spacery, gdy panuje siarczysty mróz. Zakrywaj wystające części ciała, które są najbardziej narażone na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, a mianowicie: nos, uszy, policzki, broda, dłonie i stopy.

Ryzyko wystąpienia odmrożeń może stać się mniejsze, gdy zastosujemy odpowiednią dietę. Należy jeść spore, ciepłe posiłki. Ważne jest również spożywanie dużej ilości płynów. Ruchu pozwoli ci pobudzić krążenie i jest najlepszą metodą na unikanie odmrożeń.

Może Cię zainteresować