×

Tak brzmi oddech ciężko chorego na koronawirusa. Dźwięk przyprawia o dreszcze

„To jakby słuchać dwóch oddzielnych pacjentów naraz” – komentują lekarze, którzy mieli okazję słyszeć płuca chorych na COVID-19. Wielu z nich zaznacza, że takie natężenie dźwięków na raz słyszy po raz pierwszy w życiu! Płuca, a właściwie oddech, który podczas odsłuchu brzmi niczym połączenie szmerów, wilgotnych rzężeń i przeraźliwego trzeszczenia. Taka kombinacja nie może zwiastować niczego dobrego.

To nie jest zwykłe zapalenie płuc

Według Światowej Organizacji zdrowia 4/5 osób, które zaraziło się COVID-19, samoistnie dochodzi do zdrowia bez specjalistycznego leczenia – organizm sam radzi sobie z wirusem. Nie oznacza to jednak, że osoby, które się od nich zarażą, będą miały równie lekkie dolegliwości chorobowe…

Średnio jedna na 6 osób choruje poważniej, co objawia się m.in. problemami z oddychaniem i dusznościami, o których tak wiele się mówi. Co dzieje się z płucami, w których doszło do ostrego zapalenia w wyniku zakażenia COVID-19? Głos w tej sprawie zabrał profesor John Wilson, pulmonolog z Royal Australasian College of Physicians. Doktor zaznaczył, że koronawirus nie wywołuje zwykłego zapalenia płuc, w przeciwieństwie do którego koronawrius atakuje ich całą powierzchnię. Płuca w odpowiedzi reagują wysiękiem pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej, który zalewa drogi przepływu powietrza. W konsekwencji wydajność płuc zostaje znacznie ograniczona, co może objawiać się spłyconym i przyspieszonym oddechem, skurczami oskrzeli, kaszlem czy dusznościami. Co więcej, na zapalenie płuc wywołane COVID-19 nie działają skuteczne w innych przypadkach zapaleń antybiotyki.

Tak brzmią płuca chorego na COVID-19

Do sieci trafiło nagranie, na których słychać jak pracują płuca chorego na COVID-19. W początkowej fazie oddech przyspiesza. Chwilę później słychać świsty przy wydechach, po czym dołączają trzaski, odgłosy charakterystyczne dla oddechu oskrzelowego oraz szmery wynikające z obecności charakterystycznego wysięku, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Nagranie, na którym możesz odsłuchać oddech osoby chorej na COVID-19, możesz odsłuchać poniżej. Oczywiście nie dotyczy to każdego przypadku – taki oddech może mieć miejsce u ciężko chorych osób. Tak to sobie wyobrażałeś?

Wirtualny test na koronawirusa

Nie wiesz, czy masz koronawirusa? Światowej klasy eksperci opracowali wirtualny test na koronawirusa, który zupełnie za darmo zrobisz sam w domowym zaciszu.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować