Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Nowy szczep koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach

Świat wciąż walczy z pandemią koronawirusa. Choć każdego dnia przybywa kolejnych, potwierdzonych przypadków zakażeń, wszyscy wiemy, że wirusy lubią mutować. Dziś nie jest to już więc dokładnie ten sam wirus, z którym mierzyliśmy się jeszcze kilka miesięcy temu. Koronawirus, który obecnie dominuje na świecie, jest… znacznie bardziej zakaźny. Brzmi to naprawdę przerażająco. Na szczęście w całej tej sytuacji jest jeden plus.

Koronawirus jest bardziej zakaźny niż jeszcze kilka miesięcy temu

Badań szczepu wirusa podjęli się naukowcy brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield i amerykańskiego Uniwersytetu Duke. Wyniki zostały opublikowane na łamach pisma „Cell”.

Wikipedia

Badacze doszli do wniosku, że koronawirus, z którym aktualnie mierzy się świat, jest bardziej zakaźny niż koronawirus, który panował na świecie kilka miesięcy temu. Szacuje się, że może być nawet do 3-6 razy bardziej zakaźny niż pierwotnie występujący szczep. Wynika to z mutacji w jego białkowych wypustkach, za pomocą których atakuje komórki ludzkiego organizmu. Nowy szczep zwany D614G jest obecnie uznawany za dominującą odmianę koronawirusa na świecie.

Dane otrzymane przez nasz zespół w Sheffield sugerują, że nowy szczep wiąże się z większym mianem (stężeniem) wirusa w górnych drogach oddechowych pacjentów z Covid-19, co oznacza, że zdolności wirusa do zakażania ludzi mogą być większe – stwierdził dr Thushan de Silva, lider zespołu brytyjskich naukowców

Pikist

Czy „nowa wersja” koronawirusa jest równie niebezpieczna, jak jej poprzednik? Tu pojawia się światełko w tunelu. Dotychczasowe badania wykazały, że nowy szczep wirusa wiążę się z lżejszym przebiegiem choroby. Takie wnioski wyciągnięto po przebadaniu 999 brytyjskich pacjentów. Choć okazało się, że w ich organizmach znajdowało się sporo cząstek nowego szczepu koronawirusa, byli w stosunkowo dobrej kondycji zdrowotnej.

Dlaczego wirus zmutował i co czeka nas dalej? Wciąż nie znane są konsekwencje mutacji. Mamy nadzieję, że odpowiedź na to pytanie i wiele innych pytań pomogą nam poznać dalsze analizy i badania.

Koronawirus w Polsce

Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia 259 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Śmierć w wyniku zakażenia poniosło natomiast kolejnych 15 osób. W sumie liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wynosi w Polsce 35 405, a liczba ofiar śmiertelnych 1507.

Czy możemy mówić, że epidemia w naszym kraju faktycznie wygasa tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że dominująca odmiana koronawirusa krążącą obecnie na świecie wydaje się być dużo bardziej zakaźna?

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.pikist.com