Kategorie CiałoUrodaZdrowie

8 znaków, że nieprawidłowo się depilujesz. Koniec z wrastającymi włoskami!

Depilacja – każda kobieta ma swoje doświadczenia. Zmagamy się z tym każdego dnia i nie dość, że musimy pamiętać o ich usuwaniu to dodatkowo zyskujemy kolejne problemy w postaci wrastających włosków czy ran. Jak je pokonać? A może warto się zastanowić, dlaczego pojawiają się te problemy? Co robimy źle? Jak się okazuje, lista jest całkiem długa…

#1 Wybierz niewłaściwą metodę usuwania

Nie jest tajemnicą, że istnieje obecnie wiele sposobów na usunięcie włosów. Ale nie wszystkie z nich są odpowiednie dla każdego z nas. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na reakcję skóry na każdą z zastosowanych metod. Podrażnienie jest głównym sygnałem, że używasz niewłaściwej metody usuwania włosów.

Warto również pamiętać, że możesz być  uczulony. Dlatego przed użyciem zawsze musisz sprawdzić nowy produkt.

Jak to zrobić: Nałóż niewielką porcję kremu do depilacji, wosku lub pasty cukrowej na niewielki obszar skóry. Poczekaj 5 minut. Jeśli nie występuje swędzenie, zaczerwienienie lub podrażnienie, możesz wypróbować wybraną metodę na całym ciele.

#2 Golisz się podczas gorącej kąpieli

To może nie wydawać się logiczne. Ponieważ po pierwsze jest to wygodne. Po drugie, wielu z was wie, że lepiej golić włosy, gdy skóra jest mokra. I taka jest prawda.

Rozwiązanie: Nie moczyć skóry zbyt długo. Możesz także spróbować golenia po kąpieli.

#3 Nieprawidłowo usuwasz włosy

Jeśli mówimy o depilacji maszynką, można to zrobić zarówno pod włos jak i golić się idąc w kierunku włosa. Ale kierunek ma kluczowe znaczenie dla np. woskowania. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, jak zastosować produkt i usunąć włosy. Te proste zasady pomogą Ci pozbyć się włosów!

Woskowanie: Nakładaj wosk ściśle według wzrostu włosów. I usuń go pod włos.

Depilacja cukrowa: Nałożyć pastę na porost włosów i usuń w kierunku wzrostu włosów.

#4 Nie szorujesz skóry

Przed usunięciem nadmiaru włosów lepiej złuszczać skórę. Pomoże to usunąć martwe cząsteczki skóry. Następnie możesz zbliżyć się do podstawy włosów i łatwiej będzie je usunąć do maksymalnej dostępnej długości.

Możesz użyć zakupionego peelingu lub zrobić własny. Na przykład na bazie kawy lub cukru. 

Ważne: Nie szoruj skóry bezpośrednio przed usunięciem włosów. Tę procedurę najlepiej wykonać dzień wcześniej. Pamiętaj, aby po szorowaniu nawilżyć skórę kremem lub balsamem.

#5 Nie przygotowujesz skóry

Jeśli zdecydujesz się na depilacje cukrową lub woskowanie, powinieneś odtłuścić miejsca, z których będziesz usuwać włosy. Pomoże Ci to usunąć bakterie gromadzące się na skórze i ochronić ją przed ewentualną infekcją lub podrażnieniem. Ponadto poprawi to jakość depilacji, ponieważ między skórą a samą mieszanką nie będzie warstwy sebum.

W tym celu możesz użyć specjalnych profesjonalnych płynów lub płynów zawierających alkohol. Wystarczy nałożyć płyn na wacik i wytrzeć skórę w miejscu, w którym chcesz pozbyć się włosów.

Ważne: Jeśli planujesz robić depilacje cukrową, użyj talku przed rozpoczęciem procedury. Dzięki temu mieszanka będzie mniej przylegać do skóry i będzie dobrze chwytać włosy bez uszkadzania naskórka.

#6 Zbyt wcześnie usuwasz włosy

Musisz zrozumieć, że łatwiej jest usunąć włosy, jeśli nie są zbyt krótkie. Jeśli codziennie golisz mały zarost, prawdopodobne jest, że wystąpi podrażnienie. Długość wpływa również na jakość depilacji włosów.

Procedura nie przyniesie pożądanego efektu, ponieważ trudno będzie chwycić włosy. Ryzykujesz zranieniem skóry, a większość włosów nadal tam będzie. Włosy mogą być krótsze, jeśli używasz pasty cukrowej.

Ważne: nie zostawiaj włosów przez tygodnie, aby uzyskać najlepsze rezultaty usuwania włosów. Ponieważ ma to również negatywny wpływ na procedurę. Mieszanka może zaplątać się we włosy i pozostać na nich. 

#7 Pielęgnujesz skórę w niewłaściwy sposób po depilacji

Zakończenie procedury usuwania włosów jest nie mniej ważne niż wcześniejsze przygotowanie. Najpierw musisz dobrze  nawilżyć skórę. Używanie oleju wydaje się świetnym pomysłem, ale tak nie jest. Niektóre rodzaje olejów mogą zatykać pory i zwiększać podrażnienia.

Dlatego lepiej jest użyć żelu z aloesu lub specjalnego kremu po depilacji, aby ukoić skórę. Nie należy również brać gorącej kąpieli ani pływać w basenie przez 1-2 dni po depilacji. W tych dniach nie należy również opalać się ani używać dezodorantów i innych kosmetyków. To wszystko może powodować swędzenie, podrażnienie lub stan zapalny.

Ważne: Nie drap ani nie pocieraj wydepilowanych obszarów na skórze, ponieważ może to spowodować infekcję.

#8 Wrastające włosy

Wielu z nas zna wrastające włosy, które są również oznaką niewłaściwego usuwania włosów. Chodzi o to, że włosy stają się słabsze i trudniej im się wydostać. W rezultacie włos zwija się i zaczyna rosnąć do wewnątrz.

Istnieje wiele przyczyn wrastania włosów i wiele z nich znajdziecie powyżej. Może to być użycie oleju po depilacji, goleniu się na sucho i braku odpowiedniego szorowania skóry przed zabiegiem. Częste golenie, stępienie ostrza i kilkakrotne użycie brzytwy w tym samym miejscu może prowadzić do wrastania włosów.

Rozwiązanie: Przestrzegaj wszystkich zasad przygotowywania się do zabiegu usuwania włosów. Również przed goleniem użyj specjalnej pianki lub żelu. I użyj ostrej brzytwy, która przejedzie to miejsce tylko raz. Po każdym zabiegu zadbaj o skórę i nawilż ją, aby nie zgrubiała. Nie noś syntetycznych ani ciasnych ubrań.