×

6 niebezpieczeństw kryjących się w rzeczach codziennego użytku, które szkodzą Twojemu dziecku

Dzieciństwo to wspaniały okres w życiu człowieka. Rodzice są gotowi zrobić wszystko, aby zobaczyć uśmiech na twarzy dziecka, ale czasami trudno o to zadbać. Niekiedy nieświadomie podejmujemy decyzje, które mogą zaszkodzić maluszkowi. Warto jednak mieć świadomość, co robimy źle, aby nie zaszkodzić zdrowiu ani życiu dziecka.

6 niebezpieczeństw kryjących się w rzeczach codziennego użytku w otoczeniu Twojego dziecka:

1. Chodzik

Chodziki wyrządzają Twojemu dziecku więcej szkody niż pożytku. Sprzedaż chodzików jest już zabroniona w Kanadzie. Zastanawiasz się dlaczego? Oto kilka powodów:

  • Duża liczba urazów wśród niemowląt, ponad 8 000 przypadków rocznie w USA
  • Nierównomierne obciążenie mięśni, deformacje nóg
  • Skrzywienia kręgosłupa ze względu na duże jego obciążenie
  • Rozwój umiejętności motorycznych dziecka zostaje obniżony, ponieważ nie ma ono motywacji do samodzielnego chodzenia
  • Poczucie równowagi i kontrola nad ciałem nie rozwijają się w należyty sposób

Jeśli nadal uważasz, że Twoje dziecko powinno korzystać z chodzika, nie przeznaczaj na tę czynność więcej niż 15 minut dwa razy dziennie. Najlepiej przedyskutować taką decyzję z ortopedą dziecięcym.

2. Pasteryzowane soki i mleko

Pasteryzowany sok owocowy ma niską zawartość witamin, natomiast bogaty jest w cukier, który powoduje problemy z zębami oraz otyłość. Pediatrzy doradzają, aby dawać dzieciom świeże soki po ukończeniu 1 roku życia lub zastąpić je świeżymi owocami.

Mleko krowie ma niską zawartość żelaza i zbyt dużo składników odżywczych niepotrzebnych dla dziecka. Może uszkodzić nerki i wywołać niedokrwistość, alergie i problemy z układem pokarmowym. Warto pomyśleć nad zastąpieniem mleka produktami bogatymi w wapń, takimi jak zielone warzywa i owoce oraz pokarmami bogatymi w witaminę D czyli jajami, wołowiną i wątróbką.

3. Jaskrawe zabawki

W wieku przedszkolnym dzieci uczą się otaczającego ich świata poprzez zabawę. Przejaskrawione kolory, nienaturalne dźwięki i wiele innych szczegółów w zabawkach mogą mieć negatywny wpływ na rozwój kreatywnego myślenia i wpływają na kształtowanie osobowości.

Agresywne zachowania, lęki i depresja wśród nastolatków mogą być wynikiem nieodpowiedniego doboru zabawek. Najlepszy wyborem będzie kupowanie tych, które są w neutralnych kolorach i wyprodukowane zostały z naturalnych materiałów.

5. Zbyt ciepłe ubrania

Im młodsze są dzieci, tym gorzej pracuje ich termoregulacja. Są narażone na przegrzanie i wychłodzenie, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na dobór ubrań dla maluszka.

W naszym kraju matki mają tendencję do zakładania dzieciom zbyt ciepłych ubrań lub zbyt wielu warstw. Jeśli dojdzie do przegrzania, dziecko może cierpieć z powodu udaru cieplnego lub upośledzenia odporności. Odzież powinna być wykonana z naturalnych i oddychających materiałów. Dziecko czuje się komfortowo, gdy jego brzuch i klatka piersiowa są suche, a stopy i dłonie są różowe i ciepłe.

5. Elektronika i gadżety

Niebieskie światło pochodzące z ekranów LED powoduje uszkodzenie siatkówki, co może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, a w konsekwencji przyczynić się do rozwoju zaćmy i ślepoty.

Korzystając z smartfonów i tabletów, dziecko pozbawione jest godzinami prawdziwego świata. Nie rozwija dobrze umiejętności motorycznych i sensorycznych i brakuje mu interakcji z rówieśnikami. Prowadzi to do niedorozwoju płatka czołowego, który odpowiada za mowę, osobowość, komunikację i podejmowanie decyzji. Postaraj się, aby Twoje dzieci nie używały urządzeń elektronicznych dłużej niż godzinę dziennie.

6. Pasy samochodowe

Gdy jesteś w ciąży noszenie pasa bezpieczeństwa na brzuchu może spowodować obrażenia dziecka.

Umieść pas tak nisko pod brzuchem, jak to tylko możliwe. Staraj się siedzieć w pozycji pionowej, gdyż pochylanie się do przodu spowoduje zbyt duży nacisk na dziecko. Istnieją także specjalne nakładki na pas dla kobiet w ciąży. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie w ogóle zrezygnować z jazdy samochodem, chyba że to konieczne. Jeśli jednak zdecydujesz się prowadzić będąc w ciąży, musisz wiedzieć, że kierownica, znajdująca się blisko brzucha, może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla Twojego dziecka w razie wypadku.