×

Czy warto zdjąć stanik i odłożyć go na bok? Naukowcy postanowili to sprawdzić

Naukowcy alarmują, że lepiej jest nie nosić stanika! Najwyraźniej nie używanie biustonosza polepsza kondycję mięśni klatki piersiowej i wspomaga tkanki piersi. Noszenie biustonosza od młodości nie pomaga w kształtowaniu mięśni, nie zmniejsza bólu pleców ani nie zapobiega opadaniu piersi.

Jean-Denis Rouillon, ekspert do spraw sportu i profesor Uniwersytetu Franche-Comte przeprowadził 15-letnie badanie dotyczące wpływu biustonoszy. Udział w nim wzięło aż 330 kobiet w wieku od 18 do 35 lat. Jego zespół badaczy stwierdził, że kobiety, które nie nosiły biustonoszy mają piękniejsze piersi.

W badaniu wykazano, że kobiety, które przestały nosić biustonosze, miały sutki podniesione o 7 milimetrów w porównaniu do kobiet noszących biustonosze. Staniki mogą utrudnić krążenie i zmniejszyć napięcie piersi. Zespół wykorzystał do pomiarów suwmiarkę, aby odnotowywać zmiany kształtu piersi przez cały okres badań.

Profesor Rouillon powiedział w wywiadzie:

Medycznie, fizjologicznie i anatomicznie – piersi nie zyskują na odrzuceniu siły grawitacji. Wręcz przeciwnie, stają się bardziej obwisłe i mało jędrne.

Jest kilku innych specjalistów, którzy zgadzają się z Rouillon, a nie brali udziału w badaniach. Dr Stafford Broumand stwierdził:

Nie ubieranie biustonosza  przez młode, rozwijające się kobiety zwiększy produkcję kolagenu i włókien sprężystych, co poprawi podniesienie piersi.

Jednak jest wielu takich, którzy nie zgadzają się z wnioskami Rouillon. Deborah Orr z Guardian pisze:

Jean-Denis Rouillon, profesor nauk sportowych na uniwersytecie w Besançon, spędził 15 lat studiując anatomię 330 kobiet i doszedł do wniosku, że biustonosze są „fałszywą koniecznością”. Ale czy Rouillon jest jakimś specjalistą od piersi? Mówi on, że medycznie, fizjologicznie, anatomicznie piersi nie zyskują na tym, że zakładamy staniki. Ale kobiety nie noszą biustonoszy ze względów medycznych, fizjologicznych czy anatomicznych. Nosimy je ze względów psychologicznych, estetycznych i praktycznych. W przeciwnym razie nasze piersi skakałyby na każdą stronę świata podczas biegu, aby złapać zamykającą się windę.

Uwolnij sutki!

Trzeba też wziąć pod uwagę kampanię #freethenipple. Zasadniczo jej wielbicielki uważają, że kobiety są ograniczone i powinny mieć prawo do uwolnienia swoich klatek piersiowych. Dosłownie…

Kampania ta rzeczywiście musi wiele zrobić w kwestii obiektywizacji. Obecnie sutki są ukrywane, a karmienie piersią w miejscach publicznych jest nie mile widziane.

Fotografie: www.needpix.com

Może Cię zainteresować