Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianie

Badacze podali listę napojów najlepiej gaszących pragnienie. Woda dopiero na 10. miejscu

Kiedy chce Ci się pić, zwykle chwytasz za butelkę lub szklankę wody? To oczywiście dobry wybór również ze względów zdrowotnych. Sęk jednak w tym, że woda sama w sobie nie jest najlepsza w gaszeniu pragnienia. Możemy wyróżnić co najmniej kilka napojów, które mają silniejsze działanie nawadniające, choć w niektórych przypadkach z pewnością tego nie podejrzewasz. Co na ten temat sądzą naukowcy?

Badacze wzięli pod lupę 13 różnych napojów

Naukowcy z Uniwersytety St. Andrews postanowili przeprowadzić bardzo ciekawe badanie, którego celem było poznanie odpowiedzi na pytanie, który z powszechnie spożywanych przez ludzi napojów najskuteczniej gasi pragnienie. Badacze, na których czele stał Ronalda Maughana, profesora Szkoły Medycznej St. Andrews, wzięli pod lupę 13 pozycji i doszli do zadziwiających wniosków. Okazuje się bowiem, że zarówno woda gazowana, jak i niegazowana, zajmuje w tym przypadku dość odległe lokaty. Znacznie lepiej w tym rankingu radzą sobie napoje zawierające białko, tłuszcz, a nieznaczne ilości cukru. Nie tylko nawadniają one szybciej, ale także utrzymują ten stan na dłużej.

Flickr

Czynniki, które mają znaczenie w procesie nawadniania organizmu

Ronald Maughan twierdzi, że nawodnienie i długość trwania określonego stanu nawodnienia jest związane z tym ,w jaki sposób ludzki organizm reaguje na dany napój. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku ilość wypitego płynu. Im więcej go dostarczymy, tym szybciej trafi on do żołądka, jelit, krwiobiegu, a w konsekwencji komórek. Oczywiście znaczenie będzie miał także skład napoju. Napój, jak chociażby mleko, który w przeciwieństwie do wody zawiera laktozę, białko, tłuszcz i sód nawodni organizm lepiej niż woda z prostego względu. Znajdujące się w mleku składniki zatrzymają wodę w organizmie. W podobny sposób zadziałają napoje bogate w elektrolity, które oprócz sodu zawierają dodatkowo potas i…cukry.

Pixabay

Czy to oznacza, że chcąc się dobrze nawodnić, należy sięgać po napoje, które zawierają duże ilości cukru? Absolutnie nie, a przynajmniej do pewnego stopnia nie. W rzeczywistości im więcej cukru zawiera dany napój, tym efekt nawodnienia będzie mniejszy. Można to wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. W procesie trawienia, a więc w żołądku cukry pozostaną dłużej niż woda. Z czasem również one będą musiały zostać wydalone. Kiedy trafią do jelita, cukier będzie potrzebował rozcieńczenia do czego naturalnie będzie potrzebna właśnie woda. Woda, która zostanie odebrana komórkom i wydalona. Efekt nawodnienia będzie więc krótkotrwały.

Pikrepo

Jak na tym tle wypada kawa, bez której wielu Polaków i nie tylko nie wyobraża sobie kolejnego dnia? Zdaniem badaczy wiele zależy w tym przypadku od ilości zawartej w niej kofeiny. Jeśli jest jej nie więcej niż 80 mg, taka kawa będzie gasić pragnienie bardzo podobnie jak woda. W przypadku gdy kofeiny jest więcej, kawa będzie miała działanie odwadniające. Na szczęście możemy na nie wpłynąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy dodać mleka. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast fakt, że taka kawa dostarczy nam już więcej kalorii, co może mieć znaczenie zwłaszcza, jeśli takich kaw pijemy w ciągu dnia więcej.

Naukowcy ocenili, które z popularnych napojów najlepiej gaszą pragnienie

Jak już wspomnieliśmy, naukowcy wzięli pod lupę 13 różnych napojów. Efekt nawodnienia organizmu w każdym przypadku oceniali po czterech godzinach od wypicia danego napoju. Na podstawie otrzymanych wyników przygotowali listę napojów, które najlepiej gaszą pragnienie. Publikujemy ją poniżej:

 1. Odtłuszczone mleko
 2. Doustne roztwory do nawadniania
 3. Mleko pełnotłuste
 4. Sok pomarańczowy
 5. Cola
 6. Cola dietetyczna
 7. Zimna herbata
 8. Herbata
 9. Napój izotoniczny
 10. Woda niegazowana
 11. Woda gazowana
 12. Jasne piwo
 13. Kawa

Takiej kolejności się spodziewałeś? Powiedziałbyś, że woda będzie zajmować aż tak odległą pozycję?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.health.mil