×

Najlepsze domowe sposoby na łupież. Raz na zawsze zapomnisz o tym problemie

Łupież jest stanem chorobowym skóry, który objawia się odrywaniem płatków zrogowaciałej warstwy naskórka. Nieestetycznie wygląda (osadza się na włosach i spada na ubranie) i bardzo osłabia same włosy. Może prowadzić do ich przedwczesnego wypadnięcia. Istnieje wiele różnych rodzajów łupieżu – a zatem i różne sposoby na jego pozbycie się. Jak sobie z nim poradzić domowymi metodami?

Łupież – domowe sposoby leczenia

Łupież pojawia się u małych dzieci, a także u nastolatków w okresie dorastania. Może jednak dotknąć osób w każdym wieku, a szczyt zachorowań przypada na 20-30 rok życia – wówczas też może on doprowadzić nawet do łysienia, jeśli nie będzie właściwie leczony. Warto zatem pamiętać, że nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest też groźny – w dodatku ma tendencję do powracania, zatem osoby dotknięte łupieżem muszą szczególnie dbać o skórę głowy, ażeby zminimalizować to ryzyko.

źródło: canva

źródło: canva

Przyczyną powstania łupieżu jest niewłaściwe odżywianie, nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy oraz włosów, a także (bezpośrednio) grzyb Malassezia globosa. Jednocześnie łupież dzieli się na kilka rodzajów: suchy, tłusty, biały oraz pstry. Każdy z nich wymaga odmiennego leczenia.

Domowe sposoby na łupież pstry

Łupież pstry jest jedną z najgorszych odmian łupieżu – objawia się bowiem powierzchownym zakażeniem naskórka i żółtobrunatnymi plamami zlokalizowanymi między innymi na klatce piersiowej i owłosionej skórze głowy. Miejsca zakażone nie opalają się, mimo wystawiania na działanie promieni słonecznych – stąd właśnie bierze się nazwa schorzenia.

Leczenie łupieżu pstrego to tak naprawdę leczenie grzybicy – konieczne jest zatem stosowanie odpowiednich maści i szamponów z ketokonazolem, który ją zwalcza. Warto również myć się mydłem i szamponem z kwasem salicylowym w składzie. Po kuracji – jak też w trakcie jej trwania – należy wstrzymać się od opalania na solarium oraz od kąpieli w publicznych basenach. Łupież jest bowiem zaraźliwy.

Domowe sposoby na łupież suchy

Łupież suchy jest niezwykle często spotykany. W tym przypadku osoba chora nie ma łojotoku, jednak jej skóra jest sucha i bardzo wrażliwa – łatwo pojawia się na niej stan zapalny. Mogą ją podrażnić również źle dobrane kosmetyki – jak na przykład lakiery do włosów, czy żele. Jeśli zauważymy białe płatki łupieżu odrywające się od skóry głowy, lepiej zaprzestać stosowania podobnych kosmetyków.

źródło: canva

źródło: canva

Domowe sposoby na łupież i swędzenie głowy (dosyć częste przy łupieżu) polegają na nakładaniu na nie maseczki z czosnku, zielonej glinki, czy też nacieranie skóry plastrem cytryny. Wszystkie te produkty mają na celu pozbycie się grzybów. Czosnek może działać drażniąco, zatem lepiej stosować go jedynie raz w tygodniu. Zielonej glinki można jednak używać przy każdym myciu włosów – a po jej spłukaniu umyć je delikatnym szamponem ponownie.

Domowe sposoby na łupież tłusty

Łupież tłusty jest o tyle groźny, że ma bezpośredni wpływ na osłabienie i wypadanie włosów. Najczęściej zmagają się z nim nastolatki w okresie dojrzewania i osoby o skórze przetłuszczającej się. Pojawia się jednak także u kobiet w okresie menopauzy i chorych na neurologiczne lub psychiczne schorzenia. Może także wystąpić jako efekt nadmiernego stresu, albo w okresie jesienno-zimowych, gdy spoconą głowę nakrywamy czapką (to doskonałe warunki do rozwoju grzybów!).

Z łupieżem tłustym świetnie sobie poradzi napar z tymianku, w którym powinniśmy płukać włosy. Napar trzeba też wetrzeć w skórę głowy, nie myjąc później włosów szamponem, lecz pozostawiając je do samodzielnego wyschnięcia. Przy tej formie łupieżu lepiej zrezygnować z suszarki, albo też stosować jedynie chłodny nawiew. Głowy nie można przegrzewać, ponieważ ciepłe powietrze tylko skłania gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. Pomoże również płukanka octowa, zastosowana po każdym myciu włosów (świetnie niszczy grzyby).

Może Cię zainteresować