×

8 powodów, dla których wyglądamy młodziej niż nasi rodzice w tym samym wieku

Jesteś podobny lub podobna do swoich rodziców i zastanawiasz się, jak mogli wyglądać w Twoim wieku? Poszperaj w starych zdjęciach i postaraj się znaleźć fotografię, na której znajdziesz ich w podobnym do Twojego wieku. Prawdopodobnie zauważysz wówczas, że wyglądali wtedy znacznie dojrzalej i poważniej niż Ty. Jak to możliwe? Okazuje się, że istnieje wiele logicznych wyjaśnień i prawdą jest, że ludzkość z każdym kolejnym pokoleniem wygląda coraz młodziej.

Dlaczego dzisiejsze 25-latki wyglądają znacznie młodziej niż ich rodzice będąc w tym samym wieku?

#1 Zegar biologiczny zwalnia

Znalazłam moje zdjęcie i zdjęcie mojej mamy, kiedy była w tym samym wieku

150-200 lat temu 50-letnia osoba uchodziła za starą, a dziś nazywa się ją osobą w średnim wieku. Czy zauważyłeś, że niektórzy mają siwe włosy i niewielki zmarszczki już w wieku 30 lat, podczas gdy inni będąc w tym wieku wciąż wyglądają jak dzieci, a niekiedy zdarza się nawet, że podczas zakupu alkoholu są pytani o dowód? Dzieje się tak, ponieważ każda osoba ma swój własny zegar biologiczny, który rzadko pokrywa się z faktycznym wiekiem. Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że zegar biologiczny w ostatnich latach „tyka wolniej”, dlatego kolejne pokolenia dłużej wyglądają młodziej.

#2 Poprawił się poziom opieki stomatologicznej

Nie da się ukryć, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy stanem naszych zębów, a owalem twarzy. Można powiedzieć, że nasze policzki i wargi opierają się na zębach i szczękach. Brak zębów naturalnie będą więc zmieniać jej wizerunek. Dodatkowo wada zgryzu może sprawić, że będzie to rzutować niekorzystnie na nasz wygląd zewnętrzny. Wniosek nasuwa się więc sam. Regularne wizyty u dentysty pomogą nam zachować piękną i zadbaną twarz na dłużej.

#3 Ludzie zaczęli mniej palić

Trzy miesiące bez palenia. Różnica jest powalająca!

Szacuje się, że w 2010 roku co czwarta osoba w wieku poniżej 24. roku życia była uzależniona od palenia papierosów. W 2015 roku była to już co piąta osoba. Według danych z 2017 roku 70% ludzi poniżej 24. roku życia nigdy nawet nie próbowało palić papierosów. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że w wielu krajach zakazano publicznego palenia, a koszt paczki papierosów rośnie. Jakby tego było mało, wiele młodych ludzi wybiera zdrowy tryb życia i stara się dbać o swoje zdrowie, któremu palenie z pewnością nie sprzyja.

#4 Pojawiły się kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym

W dzisiejszych czasach półki sklepowe uginają się pod ilością różnego rodzaju kosmetyków, których liczba rośnie z roku na rok. Co więcej, regularna pielęgnacja skóry staje się codzienną rutyną dla większości kobiet. Jakby tego było mało, filtry przeciwsłonecznie są obecne nie tylko w olejkach przeciwsłonecznych, ale także w kremach nawilżających, bazach do makijażu, a nawet pudrach. Nie ma się więc co dziwić, że skóra kobiet często jest zachowana w tak dobrej kondycji, co sprawia, że wyglądają one młodziej.

#5 Kobiety rodzą w późniejszym wieku, dlatego wyglądają młodziej

Od lewej do prawej: moja babcia, moja mama i ja, w tym samym wieku

Wyniki badań dowodzą, że kobieta po narodzinach dziecka zaczyna starzeć się szybciej. Powodem jest ni tylko ciągłe uczucie zmęczenia i stresu, które praktycznie zawsze towarzyszy w pierwszych miesiącach opieki nad dzieckiem, ale także troska o jego przyszłość. Dzisiaj kobiety są znacznie bardziej ambitne. Starają się poświęcić więcej czasu na swoją karierę lub biznes, a dopiero potem myślą o założeniu rodziny. To właśnie dlatego zewnętrzne oznaki starzenia pojawiają się znacznie później.

#6 Jest więcej możliwości, które wywołują uśmiech

Śmiech to zdrowie, a pozytywne emocje przedłużają nasze życie. Ba, niektórzy nawet twierdzą, że pomagają radzić sobie w chorobami. Co więcej, ludzie pozytywni nastawieni są mniej podatni na stres, który jak każda inna choroba powoduje, że starzejemy się szybciej i przybywa nam zmarszczek. Dzisiaj świat jest pełen niesamowitych doznań. Możemy podróżować, wykonywać pracę, która sprawia nam radość, realizować się czy nawiązywać znajomości z ludźmi z różnych zakątków świata.

#7 Młodzi ludzie wybierają zawody, które nie mają nic wspólnego z ciężką pracą fizyczną

Młodzi ludzie zaczynają myśleć o swoim przyszłym zawodzie jeszcze będąc w szkole. Zdają sobie sprawę, że wykształcenie może zapewnić im upragniony poziom życia. Ponadto dbają o swoje zdrowie, dlatego nie chcą wykonywać pracy, która mogłaby im zaszkodzić. To właśnie z tego powodu na świecie pojawia się coraz więcej specjalistów w dziedzinie IT, marketingu czy finansów. To zawodu, które wymagają ciągłego stresu psychicznego i rozwoju, co z kolei pomaga utrzymać zdrowy, a przede wszystkim aktywny mózg.

#8 Spadł poziom odpowiedzialności

Pomimo tego, że młodzi ludzie rozumieją znaczenie wyboru odpowiedniego zawodu i rozwoju kariery, stają się niezależni znacznie później. Kolejne pokolenia pozostają pod opieką swoich rodziców znacznie dłużej. Dzieje się tak, ponieważ dzisiejsza młodzież nie planuje swojego życia z wyprzedzeniem i chce robić tylko to, co lubi, nie przejmując się konsekwencjami. Dla przykładu zupełnie normalne jest dzisiaj to, że młody człowiek bierze pieniądze od rodziców, gdy szuka pracy lub próbuje rozwinąć własną działalność. Młodzi wiedzą, że zawsze mają wsparcie u swoich rodziców, dlatego są mniej podatni na zmartwienia.

A Ty zauważyłeś związek pomiędzy wiekiem, a wyglądem krewnych? Jak myślisz, jak będzie wyglądała dzisiejsza 30-latka za 30 lat? Różnica będzie jeszcze większa?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.reddit.com

Może Cię zainteresować