Kategorie Zdrowie

Czy na wyborach musisz mieć maseczkę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędą się długo wyczekiwane wybory prezydenckie. Wybory, które w tym roku budzą wyjątkowo dużo emocji, a wszystko m.in. ze względu na pandemię koronawirusa. W związku z zaistniałą sytuacją wiele osób z  zadaje sobie pytania szereg pytań. Czy odstaniemy kartę wyborczą bez maseczki? Co grozi za nieodpowiedzialne zachowanie? Jak zachować bezpieczeństwo?

Wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę. Czy musimy mieć maseczkę?

Już w najbliższą niedzielę Polacy ruszą do urn. Ze względu na panującą sytuację, oprócz dowodu osobistego lub paszportu powinniśmy zabrać ze sobą maseczkę, przyłbicę lub szalik jednak czy to konieczne?

Youtube

Idąc na wybory bez zasłoniętych ust i nosa zachowamy się nieodpowiedzialnie. Nie mniej jednak przypadki z pewnością będą miały miejsce. Pytanie brzmi, czy takie osoby zostaną wpuszczone do lokalu i czy otrzymają karty wyborcze? Odpowiedź brzmi teoretycznie tak. W końcu nikt nie może odmówić prawa do oddania głosu, choć rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24 przyznał, że może dojść do nieobsłużenia osoby bez zakrytej twarzy. Jak więc widać ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele z pewnością będzie zależało więc od zasiadającej komisji i jej podejścia.

Co więcej, przyjście do lokalu wyborczego z odsłoniętymi ustami i nosem może być bardzo nieopłacalne, bowiem nas sporo kosztować. W przypadku gdy do lokalu zostanie wezwana policja, możemy otrzymać mandat począwszy od kwoty 500 złotych, a kończąc na karze administracyjnej w wysokości nawet 30 tys. złotych. Do tego dochodzi oczywiście narażenie na zakażenie koronawirusem siebie czy innych, czego z pewnością każdy z nas wolałby uniknąć.

Youtube

Kto i kiedy może zmusić Cię do zdjęcia maseczki?

Choć zaleca się zakrycie ust i nosa przebywając w lokalu wyborczym, może zdarzyć się sytuacja, że komisja będzie wymagała od nas zdjęcie na chwilę maseczki zakrywającej część twarzy. Tyczy się to momentu, w którym odbieramy pakiet wyborczy. Komisja może wymagać od nas odkrycia twarzy w celu weryfikacji tożsamości.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Maseczki to nie wszystko. Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniego dystansu – 1,5-2 metry odstępu od innych, co obowiązuje również w kolejce do lokalu. Przed wejściem do lokalu wyborczego i po wyjściu pamiętajmy o zdezynfekowaniu dłoni (płyn powinien być dostępny przy wejściu do lokalu). Posiadanie własnego długopisu nie będzie wymagane, choć oczywiście można go ze sobą mieć. Co więcej, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, na każdą godzinę komisja musi przynajmniej przez 10 minut wietrzyć lokal. Nie będzie miało to jednak wpływu na głosowanie tak więc nie będzie ono przerywane.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.pexels.com