Kategorie Zdrowie

Marihuana VS alkohol. Naukowcy w końcu wiedzą, co jest gorsze dla Twojego mózgu!

Naukowcy i lekarze od dawna spekulują, co jest gorsze dla naszego mózgu – alkohol czy marihuana. Okazuje się, że prawdopodobnie w końcu doszli do porozumienia w tej sprawie.

Marihuana może nie być tak szkodliwa dla mózgu, jak wcześniej sądzono

Naukowcy zbadali mózgi ponad 1 000 uczestników w różnym wieku, patrząc na dane obrazowania neurologicznego ze skanów MRI.

W szczególności wykorzystali dane do zbadania typów tkanek tworzących mózg: szare i białe

Szara materia zawiera ciała komórkowe, które między innymi umożliwiają funkcjonalność, podczas gdy istota biała pozwala wszystkim na komunikowanie się. Utrata któregokolwiek z nich oznaczałaby, że mózg nie działa prawidłowo.

Zespół odkrył, że marihuana nie ma skutków długoterminowych! Z drugiej strony, alkohol był istotnie związany ze zmniejszeniem wielkości istoty szarej i integralności istoty białej

Negatywne wpływy alkoholu na mózg są znane od lat. Jednak zakładano, że marihuana ma również długoterminowy wpływ na zdrowie mózgu, ze względu na jej bezpośrednie działanie psychoaktywne.

Należy pamiętać, że nie ma spójności we wszystkich badaniach pod względem faktycznych struktur mózgu

„Wciąż nie wiemy, jak marihuana wpływa na mózg” – powiedziała Rachel Thayer, absolwentka psychologii klinicznej w CU Boulder i główny autor badań. „Badania są nadal bardzo ograniczone pod względem tego, czy używanie marihuany jest szkodliwe, czy korzystne dla mózgu”.

Należy pamiętać, że nie są znane długoterminowe skutki zażywania marihuany

Mimo, że na ten moment wygrywa z alkoholem, nie została jeszcze dokładnie zbadana.

Miej na uwadze, że jakiekolwiek używki zawsze mogą być szkodliwe dla zdrowia!

Źródło: iflscience.com | Fotografie: www.instagram.com | Miniatura wpisu: google.pl google.pl