Maca korzeń – Poznajcie właściwości i działanie tej niezwykłej rośliny

O niesamowitym działaniu tej rośliny Indianie peruwiańscy widzieli już od wieków. Ma nie tylko łagodzić objawy związane kobiecymi przypadłościami, jak miesiączka i menopauza, ale podnosić też potencje. Korzeń maca – bo o nim mowa – uznawany jest za jedno z super foods. Czy rzeczywiście są do tego podstawy? Przeczytajcie!

korzeń maca na płodność
UdostępnijPhoto by Calum Lewis on Unsplash

Maca korzeń – co to

Zanim odpowiemy na to pytanie, opowiemy wam o samej roślinie. Korzeń maca (maka, Lepidium meyenii) to niewielkie warzywo korzeniowe, które występuje na terenie centralnych masywów Andów peruwiańskich. Można mówić w jej przypadku o naprawdę niezwykłych właściwościach przystosowawczych. Jest jedną z nielicznych roślin, które występują na wysokości 3500 m n.p.m. Stanowi podstawę diety żyjących na tym terenie lokalnych społeczności.

Korzeń maca wykazuje nie tylko niezwykłe właściwości adaptacyjne i odporność na czynniki zewnętrzne. Znana jest także ze swojej szerokiej gamy działań. Ich bazą jest podnoszenie witalności, dodawanie energii, a także pozytywne wpływanie na… potencję i libido – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Maca właściwości

Swoje niezwykłe właściwości maca zawdzięcza zawartej w jej składzie mieszance witamin i mikroelementów niezbędnych do dobrego funkcjonowania organizmu. To prawdziwa bomba odżywcza, naładowana składnikami, które potrafią w momencie dodać energii. Korzeń maca bogaty jest w białko, węglowodany, witaminy z grupy B, zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera także bogactwo składników mineralnych – od żelaza, przez fosfor, potas i wapń, po cynk i sód.

Dodawanie energii nie jest jedyna właściwością korzeni maca. Roślinie tej przypisuje się także bardzo dobry wpływ na płodność u kobiet i mężczyzn, a także na potencje. Zawarta w niej arginina wzmaga nie tylko ukrwienie męskich i damskich narządów płciowych, przez co wpływa na polepszenie sprawności seksualnej. Korzeń maki stosowany jest też jako środek wzmagający płodność. Dzięki m.in. argininie wspomaga produkcję spermy, wpływa na jej jakość i polepsza ruchliwość plemników.

Roślina ta może wspomagać także łagodzenie dokuczliwych objawów typowo kobiecych przypadłości jak menopauzy czy miesiączek. W przypadku klimakterium korzeń maki ma przeciwdziałać takim problemom, jak spadki energii, uderzenia gorąca i suchości pochwy. W przypadku menstruacji obniża poziom odczuwanych dolegliwości bólowych, a także ma regulować nieregularne miesiączki. Stosowany jest też w leczeniu zaburzeń hormonalnych.

Nie są to jedyne działania i właściwości korzenia maca. Dodatkowo dodaje on energii, wzmaga witalność, wzmacnia organizm, pozytywnie wpływa na regenerację urazów i przyrost masy mięśniowej – przez co jest wyjątkowo popularny wśród osób uprawiających sport i będących aktywnymi fizycznie.

Korzeń maca – gdzie kupić

Jeśli chodzi o dostępność korzenia maca, występuje on głównie w przetworzonej postaci. Jest on suszony i mielony. Maca w proszku jest składnikiem wielu suplementów diety, m.in. tych wspomagających potencję i stosowanych w celu przyśpieszenia pojawienia się wyników treningów mających na celu wzmocnienie organizmu i budowę masy mięśniowej.

korzeń maca działanie
UdostępnijPhoto by Nikhita Singhal on Unsplash

Maca w proszku może być też bazą koktajli wzmacniających organizm, dodatkiem do jogurtów, soków albo wypieków. Mieszkańcy Peru przyrządzają na jego bazie tzw. „maca chicha” i łączą makę z mocnym alkoholem (coctel de maca).
W tym miejscu warto dodać, że zalecana dawka maki w proszku to tylko 3 gramy na dobę. Jest to równowartość 1 płaskiej łyżeczki. W przypadku wykorzystania maki jako środka wspomagającego płodność dawka ta powinna być zwiększona do 6-9 gramów na dobę, czyli 2-3 płaskich łyżeczek specyfiku.

Korzeń maca z łatwością można zamówić przez Internet. Dostępny jest w wielu różnych formach, sklepach i… cenach. Warto przed zakupem przeprowadzić porównanie ilości produktu do jego ceny.