×

7 zdumiewających zjawisk i części ludzkiego ciała, które Ci zaskoczą

Ciało ludzkie kryje w sobie wielkie tajemnice. Ogrom zjawisk, które nie mają logicznego wyjaśnienia nadal nas zaskakują. Jeśli myślisz, że znasz swój organizm, możesz być bardzo zaskoczony po przeczytaniu tego artykułu.

Oto 7 zaskakujących zjawisk dotyczących ludzkiego ciała i jego elementów:

1. Funkcjonujące męskie gruczoły mleczne

W 2002 roku pewien mieszkaniec Sri Lanki znalazł się w centrum uwagi całego świata, gdy na oczach dziennikarzy zaczął karmić piersią swoją niedawno narodzoną córeczkę. Twierdził, że nie miał innego wyjścia jak tylko wyćwiczyć się w tej matczynej sztuce, po tym jak jego żona zginęła w wypadku. Piersi, zarówno męskie jak i damskie zawierają w sobie jamy, które są połączone z komórkami zdolnymi do wytwarzania mleka.

Proces aktywowany jest ze względu na wzrost poziomu hormonu przysadki- prolaktyny. Normalnie kobiety produkują trzy razy więcej prolaktyny od mężczyzn, a w trakcie ciąży nawet dziesięć razy więcej. Natomiast w pewnych warunkach ilość produkowanej przez organizm mężczyzny prolaktyny może ulec zmianie, a to spowoduje widoczne powiększenie piersi oraz produkcję mleka. Wiadomo, że miesiące uporczywego głodu mogą doprowadzić do męskiej laktacji, a zauważono to u jeńców wojennych w czasie II wojny światowej.

2. Każdy z nas miał ogon!

Zadziwiające, ale każdy człowiek jeszcze w macicy posiada ogon. Jest to prezent po naszych małpich przodkach, a ewolucja doprowadziła do tego, że narząd ten zanika we wczesnym rozwoju embrionalnym. Gdyby tak się nie działo prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie chodzić w wyprostowanej pozycji. Przez pierwsze 4 tygodnie rozwoju płodu komórki budują ogonek, który stanowi jedną szóstą długości całego organizmu. Ogonek zaczyna zanikać dzięki działaniu białych krwinek i ostatecznie staje się kością ogonową.

Ale natura płata figle… W 2001 roku w Indiach urodził się chłopiec z 20 cm bezwładnym ogonem. Dzięki temu chłopczyk stał się sławny, a niektórzy mieszkańcy Indii uważali go za boskiego posłańca lub za samego boga.

3. Mięsień strzemiączkowy

To najmniejszy mięsień szkieletowy w ludzkim ciele, ale niezwykle ważnym, gdyż zapobiega popadaniu w szaleństwo. Znajduje się on w uchu wewnętrznym i utrzymuje w stabilnej pozycji okienko owalne, chroniąc jego błonę.

Błona ta przekazuje drgania do mózgu, a bez mięśnia strzemiączkowego, kontrolującego amplitudę tych drgań, nasz narząd słuchu byłby narażony na bardzo głośne dźwięki.

4. Krezka

Krezka została opisana przez Leonardo da Vinci w 1508 roku, ale jego odkrycia nie zostały wtedy docenione. Uważano, że jest to tylko zlepek przypadkowych tkanek, natomiast później odkryto, że utrzymuje ona jelita i narządy wewnętrzne i zaopatruje je w krew. Dlatego w 2017 roku została nazwana nowym narządem organizmu ludzkiego. Jest też odpowiedzialna za gospodarkę gazami, które znajdują się w układzie trawiennym.

5. Znikające kości

W Twoim ciele znajdowało się wiele kości, o których nie miałeś pojęcia, a to dlatego, że zniknęły. Kiedy się rodzimy posiadamy około 300 kości, jednak po osiągnięciu 25 roku życia ich liczba jest znacznie mniejsza, gdyż to już zaledwie 206. Nie znikają one jednak same z siebie ani nie spuszczamy ich w toalecie.

Wraz ze wzrostem organizmu zmieniają one swoją formę. Gdy byliśmy niemowlakami wiele kości zbudowanych było z plastycznej chrząstki, która z biegiem czasu kostnieje. W tym procesie wiele mniejszych jednostek łączy się w większe kości.

6. Pływająca kość

W naszym organizmie istnieje tylko jedna kość, która swobodnie „dryfuje”. Nie jest przyczepiona do żadnej innej części szkieletu. Jest to kość gnykowa, która kształtem przypomina podkowę i znajduje się między brodą a chrząstką tarczowatą. Pełni ona ważna funkcję, gdyż utrzymuje język w odpowiednim położeniu, a to umożliwia nam wydawanie dźwięków.

W 2017 roku naukowcy przeprowadzili sekcję szczątek ludzkich, których wiek szacuje się na 5300 lat. Dzięki temu, że zachowała się nienaruszona kość gnykowa osobnika, badacze przeprowadzili symulację głosu zmarłego z epoki lodowcowej.

7. Drugi nos

Jeśli Twoja randka skończyła się szybciej niż zakładałeś, może mieć to podłoże natury biologicznej. Narząd Jacobsona, inaczej zwany narządem przylemieszowym, jest płatem wrażliwych komórek nosowych, wyczuwających feromony.

Feromony natomiast to sygnały chemiczne, które wydzielają przedstawiciele różnych gatunków, chcąc zakomunikować swoją dostępność i chęć na współżycie. Organ ten może sprawić, że przyprowadzisz kogoś po randce do swojego mieszkania. Aby wyczuć feromony potrzeba tylko 400 milisekund. Podświadomie działają one na stopień czyjejś atrakcyjności.