×

Łojotokowe zapalenie skóry – Jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić?

Część z was na pewno zmaga się z tym problemem. Przetłuszczająca się skóra twarzy i głowy, zaczerwienienia, łuszczenie, łupież i wypadanie włosów – to najczęstsze objawy. Łojotokowe zapalenie skóry potrafi być naprawdę uciążliwe. Jak je leczyć? Co robić, by poprawić stan skóry? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Photo by Lane Jackman on Unsplash

Photo by Lane Jackman on Unsplash

Łojotokowe zapalenie skóry

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest łojotokowe zapalenie skóry, czyli tzw. wyprysk łojotokowy. Jest chorobą i nawracającą. Stany zapalne mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej dotyczą skóry twarzy i głowy. Głównymi objawami są łuszczenie i zaczerwienienie naskórka, a także nadmierne wydzielanie się serum, czyli tzw. łojtok – zarówno na twarzy, jak i głowie. W przypadku mocnych stanów zapalnych może do tego dość swędzenie i wysięk. Powodem zmian skórnych tego typu jest nadczynność gruczołów łojowych. Skóra, której doczyta przypadłość – także w mniej zaawansowanym stadium – określana jest mianem tłustej.

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka osoby w wieku nastoletnim. Jest wówczas najczęściej wywołane przez zmiany hormonalne zachodzące w ciele człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie występuje także u dorosłych. Najczęściej jednak ma w tedy nieco inne przyczyny. Mogą nimi być np. stres, niezdrowa dieta, kiepska higiena osobista, źle dobrane kosmetyki, a także zmiany hormonalne.

Choroba ta może dotykać różnych miejsc na ciele, jednak najczęściej dotyczy skóry głowy i twarzy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest jedną z bardziej uciążliwych przypadłości pojawiających się u nastolatków. Objawia się mocnym łuszczeniem się naskórka, które przyjmuje czasem postać nieestetycznych płatów osadzających się na włosach.

Dodatkowo dochodzi do tego łojotok, który jest przyczyną problemu, a u podstaw którego leżą zmiany hormonalne i podwyższona aktywność gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja serum przekłada się na nieestetyczny wygląd włosów, a także w sytuacjach bardziej zaawansowanych, na ich wypadanie.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy najczęściej jest następstwem wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry głowy. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności pojawiają się w okolicach linii włosów. Nierzadko kolejnymi miejscami, które zostają objęte zmianami są okolice czoła, brwi, uszu i nosa.

Objawami także i w tym przypadku jest intensywne łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, czasem dodatkowo swędzenie. Powodami takiego stanu rzeczy jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, co przekłada się na wzmożoną produkcję sebum.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekła i często powracającą. Jej cecha charakterystyczną jest sezonowość. Nierzadko nasilenie objawów przypada na jesienno-zimowy okres. Z kolei latem obserwuje się ich wycofanie. Jest to związane z większą ekspozycją skóry na działanie słońca, co w tym przypadku pomaga skórze.

Photo by Isabell Winter on Unsplash

Photo by Isabell Winter on Unsplash

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry nie jest łatwym zadaniem. Choroba często nawraca, nawet po dłuższych okresach wycofania. Ponadto może powodować dodatkowe zagrożenia, np. w postaci podrażnieni i zakażeń. To właśnie dlatego jej leczeni powinno przebiegać na kilkuetapowo i zawsze pod okiem specjalisty.

Pierwszym krokiem jest zastosowanie leków o działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym i przeciwzapalnym. Mają one przeciwdziałać tworzącym się stanom zapalny, a także regulować pracę gruczołów łojowych.

Drugim krokiem jest dobranie odpowiednich dermokosmetyków, których zadaniem jest przedłużenie pozytywnego działania terapii lekowej, a także zapobieganie kolejnym nawrotom łojotokowego zapalenia skóry – zarówno twarzy, jak i głowy.

Może Cię zainteresować