×

Nie kupuj leków podczas upałów w kiosku ani online. Mogą być przegrzane i bardzo szkodliwe

Leki termin ważności – Wysokie temperatury nie odpuszczają, a mało kto teraz myśli o przechowywaniu leków. Niezależenie od tego, czy masz domową apteczkę czy te dostępne w sprzedaży. 

Leki termin ważności – Wysoka temperatura może zmienić działanie leków!

A dokładniej ich właściwości fizyko-chemiczne. Wysoka temperatura sprzyja rozkładowi leków, co może powodować przeciwne działanie, a także zwiększyć toksyczność leku.

Jak więc powinniśmy przechowywać leki?

Zaleca się, by były w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 25°C. Taka sama temperatura dotyczy miejsc, gdzie leki są sprzedawane, czyli aptek, sklepów czy kiosków…

Jeżeli zamawiasz leki przez Internet, zwróć uwagę, gdzie są przechowywane i jakim transportem dotrą do Ciebie. 

Leki termin ważności – Temperatura w aptekach

Tutaj możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ nadzór nad tą sprawą sprawuje wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Dlatego też każda apteka ma lodówki i szafy chłodnicze w zainstalowanym termometrem. 

Temperatura w sklepach i kioskach

Jak się pewnie domyślacie, w kiosku leki są inaczej przechowywane niż te w aptekach. Kto jest odpowiedzialny za kontrole takich placówek? Kioski z lekami podlegają kontroli inspekcji farmaceutycznej, jednak mówi się o tym, że kontrolerzy niemal wcale nie sprawdzają warunków panujących w kioskach.

Nie bez powodu w 2018 roku Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków zorganizowały kampanie „Uwaga na leki”. Akcja ta miała na celu edukowanie ludzi o złym przechowywaniu leków w sklepach czy aptekach.

„Jeżeli zauważysz, że lek jest niewłaściwie przechowywany w sklepie, kiosku czy innym punkcie sprzedaży, poinformuj nas o tym. Wyślij zdjęcie i adres punktu” informowali na swojej stronie Internetowej. 

Leki termin ważności – Temperatura a transport leków z apteki Internetowej

Do niedawna nie mieliśmy z tym problemu, jednak coraz powszechniejsze są apteki Internetowe. 

Piecze nad tym trzyma rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. „„transport produktu leczniczego odbywa się w wydzielonych przestrzeniach środka transportu, zapewniających:

  1. zabezpieczenie produktów leczniczych przed zanieczyszczeniami organicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed mikroorganizmami i szkodnikami;
  2. warunki uniemożliwiające zmieszanie produktów leczniczych, w tym zmieszanie tych produktów z innym towarem, oraz skażenie produktów leczniczych;
  3. warunki uniemożliwiające dostęp do produktów leczniczych osobom nieupoważnionym; utrzymanie warunków temperaturowych przewidzianych dla tego produktu leczniczego przez podmiot odpowiedzialny lub odpowiednią farmakopeę.”

Wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą, jednak jak się okazuje nikt nie kontroluje warunków, w jakich leki są dostarczane z aptek Internetowych do domów klientów. 

Często leki dostarczane są tak samo jak zwykłe paczki, a klient jest w stanie poczuć wyższą temperaturę paczki, co oznacza, że nikt nie zapewnił niższej temperatury niż 25°C.

Może Cię zainteresować