×

Nie uwierzysz, czym naukowcy z Lublina chcą leczyć raka! Ten pomysł może okazać się przełomowy

Badacze z dwóch lubelskich uczelni pracowali wspólnie nad stworzeniem substancji, która może zostać wykorzystana w leczeniu raka płuc. Naukowcy stworzyli preparat z płynu celomatycznego, otrzymywanego z dżdżownic. W badaniach in vitro niweluje on komórki raka płuc w 80 procentach, a w tym samym czasie nie działa toksycznie na komórki prawidłowe. Wynalazek został już opatentowany.

Specyfik, który został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będzie poddawany kolejnym testom, które wskażą, czy może zostać on wykorzystany do leczenia.

Jak zaznacza prof. Jolanta Rzymowska z Katedry Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, badacze są na ostatnim etapie pierwszej części badań na komórkach hodowanych poza organizmem.

Kolejnym etapem będzie badanie wpływu tych preparatów na organizmy zwierząt laboratoryjnych. Podczas trzeciej fazy badań naukowcy mają zamiar wprowadzać preparat do organizmu ludzi. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań będzie można mówić o klinicznym zastosowaniu specyfiku.

Naukowcy określili już toksyczne działanie płynu, uzyskiwanego z jamy ciała dżdżownic. Substancja powoduje między innymi rozpad krwinek czerwonych w ciągu kilku minut. Równie toksycznie wpływa na komórki raka płuc A549 i zdrowe komórki nabłonka oskrzelowego.

Naukowcy postanowili szukać warunków, w których będą w stanie wyeliminować cytotoksyczność, a jednocześnie zachować aktywność przeciwnowotworową.

Płyn celomatyczny uzyskuje się przez poddanie dżdżownicy krótkiemu działaniu elektrycznemu prądem o napięciu 4,5 V.

Ten słaby szok elektryczny nie zabija dżdżownicy, ale sprawia, że zwierzę wyrzuca cenny płyn wraz z komórkami krwi, przez otwory umiejscowione z boku ciała. Z jednego osobnika można uzyskać około 100 mikrolitrów płynu celomatycznego. Nie wiadomo jeszcze ile takiego płynu potrzeba byłoby do produkcji leku.

Może Cię zainteresować