×

Popełniasz te błędy podczas korzystania z telefonu komórkowego? Lepiej przestań tak robić

Telefon. Dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Podczas gdy niektórzy wykorzystują go głównie do wykonywania połączeń, są też tacy, którzy spędzają godziny na mediach społecznościowych, graniu w gry czy rozmowach na różnego rodzaju komunikatorach. Często zapominamy przy tym wszystkim o czymś bardzo istotnym, a mianowicie o tym, że telefon komórkowy wpływa negatywnie na jakość naszego snu. Co więcej, telefon szkodzi nam również w ciągu dnia na wiele różnych sposobów. Prawdopodobnie o niektórych z nich nawet nie miałeś pojęcia.

Oto błędy wynikające z użytkowania telefonów komórkowych, które popełnia wielu z nas

#1 Spanie z telefonem obok

Telefon komórkowy to w zasadzie elektromagnetyczny nadajnik i odbiornik. Oznacza to tyle, że jest to urządzenie, które emituje fale radiowe. I choć nie zostało to jeszcze ostatecznie potwierdzone, kolejne badania pokazują, w jaki sposób fale mogą wpływać na nasz mózg. Ma to szczególne znaczenie na jakość snu. Jeśli więc nie możesz lub nie chcesz całkowicie wyłączać telefonu, który znajduje się w nocy nieopodal Twojej głowy, przenieś go do innego pokoju lub przełącz na tryb samolotowy.

#2 Zbyt długa styczność z tzw. niebieskim światłem

Światło, które emituje ekran telefonu, tłumi melatoninę – hormon regulujący cykl snu. To kolejny powód, dla którego nie powinieneś korzystać z komórki tuż przed położeniem się spać. Co więcej, niebieskie światło może powodować także bóle głowy, problemy z oczami, a nawet wzrokiem. Jeśli już musisz korzystać z telefonu po ciemku lub przed zaśnięciem, zredukuj światło emitowane przez komórkę i włącz filtr światła niebieskiego.

#3 Używanie telefonu, podczas gdy urządzenie ma słaby zasięg

To punkt, który może Cię zaskoczyć. Kiedy masz słaby zasięg w telefonie, oznacza to, ze komórka emituje silniejszy sygnał jako nadajnik – więcej energii emitowanej z telefonu oznacza większe niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Dr Devra Davis, autorka książki „Disconnect: The Truth About Cell Phone Radiation”, zaleca korzystanie z telefonu stacjonarnego lub też trzymanie komórki z dala od głowy, podczas gdy zasięg jest zbyt słaby.

#4 Bezpośredni kontakt ze skórą

Istnieją badania, które koncentrują się na związku pomiędzy telefonami komórkowymi, a nowotworem. Chodzi tutaj przede wszystkim o sygnał transmisyjny o częstotliwości około 900 MHz, który powoduje, że telefon się nagrzewa. W konsekwencji skóra z łatwością pochłania ciepło, gdy trzymasz go w ręku lub blisko ciała. Na uwagę zasługuje fakt, że współczynnik absorpcji diametralnie spada, kiedy będziesz utrzymywać pewną odległość pomiędzy ciałem, a komórką. Spróbuj korzystać z zestawu słuchawkowego lub zestawu głośnomówiącego podczas rozmowy przez komórkę.

#5 Wysuwanie głowy do przodu i garbienie się

Długotrwałe korzystanie z telefonu może wpłynąć na kondycje Twojego kciuka powodując zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca. Kolejnym problemem jest tzw. szyja tekstowa. Nazwa nie wzięła się z przypadku. Chodzi o wysuwanie szyi do przodu w celu korzystania z telefonu. W konsekwencji bardzo cierpi na tym odcinek szyjny kręgosłupa, co w dłuższej perspektywie może spowodować poważne wady postawy. Rozwiązanie: trzymaj telefon na wysokości i zawsze staraj się utrzymywać poprawną postawę.

Który z tych punktów najbardziej dotyczy Ciebie? A może jest ich kilka?

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me

Może Cię zainteresować