Kategorie Dieta i odchudzanie

Lubisz leżeć w wannie? Okazuje się, że odpowiednio długa i gorąca kąpiel spala kalorie

Któż z nas nie lubi długiej, relaksującej kąpieli w gorącej wodzie… Ahhh, w niektórych momentach nie marzymy o niczym więcej. Też tak macie? Jak się jednak okazuje, na przyjemnych doznaniach nie koniec. Wymarzona kąpiel ma także swoje zalety.

Zalety gorącej kąpieli

Długa, relaksująca kąpiel pozwoli Ci spalić niechciane kalorie. Badania przeprowadzone przez fizjologa z Loughborough University w Wielkiej Brytanii wykazały, że mężczyźni, którzy brali godzinną kąpiel w wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza spalili w tym czasie około 140 kalorii (wyniki zależą od wagi i budowy danej osoby). Tę ilość można porównać z ilością spalonych kalorii podczas 30-minutowego spaceru. Naukowcy dodatkowo udowodnili, że odpowiednio długa, gorąca kąpiel obniżyła poziom cukru we krwi, co może być istotne dla osób z cukrzycą typu 2.

Freepik

Kluczem do uzyskania takich efektów jest czas i temperatura

Najlepiej byłoby kąpać się przez godzinę. Ponadto temperatura wody powinna być stała i powinna wynosić 40 stopni Celsjusza – nie uzyskasz takich wyników, jeśli woda będzie chłodniejsza lub będzie stawać się chłodniejsza wraz z upływem czasu. Co więcej, eksperyment przeprowadzono wyłącznie na mężczyznach. Nie wykluczone więc, że ciało kobiety reagowałoby inaczej i nie spalałoby tylu kalorii.

Freepik

Jak to możliwe, że gorąca kąpiel działa w ten sposób?

Zdaniem naukowców gorąca kąpiel niesie za sobą takie korzyści, ponieważ ciało ludzie wytwarza tzw. „białka szoku cieplnego”, kiedy jego temperatura wzrasta. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy dana osoba ćwiczy. Nie mniej jednak badania wykazały, że ogrzewanie zewnętrzne może przynieść „takie same” efekty – kąpiel z wielu powodów nigdy nie zastąpi nam jednak ruchu i różnego rodzaju ćwiczeń! Dodatkowo białka szoku cieplnego są uwalniane w odpowiedzi na stres, więc przyczyniają się do regulacji poziomu cukru we krwi.

Friends / Warner Bros. Television

Podsumowanie

Godzina gorącej kąpieli może być świetnym uzupełnieniem lub sporadyczną alternatywą dla treningów. Świetnie sprawdzi się również u osób, które muszą kontrolować poziom glukozy we krwi. Nie zapominajmy jednak, że dieta i regularne ćwiczenia są niezastąpione w drodze do zdrowego i pełnego radości życia.

A Ty co wybierasz: półgodzinny spacer czy godzinna kąpiel w gorącej wodzie?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.warnerbros.com