×

Koronawirus, a cukrzyca. Czy diabetycy są szczególnie zagrożeni działaniem COVID-19?

Wiele mówi się o tym, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, a zwłaszcza osób, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami. Jak mają się do tego diabetycy? Okazuje się, ze pacjenci chorujący na cukrzyce zaliczani są do grupy zwiększonego ryzyka w przypadku zakażenia koronawirusem (COVID-19). Ryzyko pośrednio dotyczy nie tylko cięższego przebiegu choroby, ale zwiększa także prawdopodobieństwa wystąpienia najczarniejszego scenariusza. Czy cukrzycy faktycznie mają się czego obawiać, a w związku z tym powinni w jakiś szczególny sposób chronić się przed wirusem? Niekoniecznie…

Czynniki zwiększające ryzyko zgonu w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Kiedy koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się w Wuhan, wytypowane dwa szpitale, Jinyintan Hospital oraz Wuhan Pulmonary Hospital, w których leczono osoby zakażone wirusem. Do końca stycznia 191 dorosłych, hospitalizowanych osób opuściło wspomniane placówki lub zmarło. Prof. Bin Cao wraz ze swoimi współpracownikami postanowili poszukać wzorców charakterystycznych, dla tych, którzy przeżyli zakażenie (137 osób) w związku z czym zostali wypisani ze szpitala i dla tych, którzy zmarli w walce z chorobą (54 osoby). Ci, którzy nie przeżyli, zmarli średnio 18,5 dnia od wystąpienia objawów. Do dokładnej analizie doszli do pewnych wniosków.

Średni wiek badanych osób wynosił 56 lat – były to osoby między 18. a 87. rokiem życia. 62% z nich stanowili mężczyźni. 48% leczonych z kolei cierpiała na choroby przewlekłe – 30% miało nadciśnienie, 19% cukrzycę i 8% choroby niedokrwienne serca. Śmierć była bardziej prawdopodobna w przypadku osób zmagających się z cukrzycą lub chorobą niedokrwienną serca.

Cięższy w przypadku osób starszych przebieg choroby może częściowo wynikać z osłabienia układu odpornościowego związanego ze starzeniem się i wzmożonego stanu zapalnego, który może sprzyjać replikacji wirusa i przedłużonej reakcji na zapalenie, powodując trwałe uszkodzenie serca, mózgu i innych narządów – powiedział współautor badania, dr Zhibo Liu ze szpitala Jinyintan w Wuhan

Czy cukrzyca zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem?

Osoby z cukrzycą nie są bardziej narażone na zarażenie COVID-19 niż inne osoby. Z drugiej zaś strony osoby zmagające się z cukrzycą są uważane za grupę wysokiego ryzyka przez Centers for Disease Control and Prevention. Ryzyko to dotyczyć ma cięższego przebiegu choroby oraz większego prawdopodobieństwa zgonu. Co jest w tym przypadku najistotniejsze?

Ani cukrzyca typu 1 (autoimmunologiczna), ani cukrzyca typu 2 (cywilizacyjna) nie jest schorzeniem jednorodnym. Diabetycy często zmagają się z chorobą niedokrwienną co rzutuje na gorszą wydolność serca. Serce słabiej pompuje krew, przez co płuca są gorzej ukrwione i odżywione. W takim przypadku łatwo o infekcję górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc czy zapalenie oskrzeli. Cukrzycy często mają także obturacyjną chorobę płuc, co także jest dla nich dodatkowym obciążeniem, które może być szczególnie uciążliwe w walce z koronawirusem. Wniosek nasuwa się sam. Nie tyle sama glikemia jest przyczyną wielu problemów, co schorzenia towarzyszące cukrzycy. Wymienianie natomiast samej cukrzycy jako ryzyka poważnych powikłań wynikających z zarażenia koronawirusem, jest natomiast dużym uproszczeniem.

Jak ustrzec się przed zachorowaniem na koronawirusa?

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, niezależnie od tego, czy cierpisz na cukrzycę czy też nie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przede wszystkim unikania skupisk ludzkich i bliskiego kontaktu z chorymi. Bardzo istotne jest częste mycie rąk oraz nie dotykanie okolic twarzy. W przypadku osób chorych na cukrzycę należy podjąć dodatkowe działania, o których przypomina organizacja American Diabetes Association. Wśród zaleceń znajdziemy: przygotowanie wystarczającej ilości insuliny na okres co najmniej jednego tygodnia, przygotowanie niezbędnych leków i suplementów przygotowanie testów do sprawdzenia poziomu glukozy we krwi, przygotowanie produkty zawierające węglowodany proste, a w tym napoi gazowanych, dżemów i cukierków.

Nawet jeśli zmagasz się z cukrzycą i jesteś bardziej narażony na wystąpienie poważniejszych objawów, nie należy panikować. Jeśli odczuwasz niepokój, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby dbać o swoje zdrowie, stosować się do zaleceń i nie wychodzić z domu, kiedy nie ma takiej potrzeby.

Źródła: www.parents.com

Może Cię zainteresować