Kategorie Choroby pasożytniczeZdrowie

Komar tygrysi dotarł do Katowic! Roznosi śmiertelne choroby

Nie tak dawno temu pisałam Wam o tym, że komar tygrysi zbliża się do Polski. Nie trzeba było długo czekać na niechcianego gościa, ponieważ komar ten dotarł już do naszego kraju.

Owad został zauważony w maju w Katowicach przez dra Antoniego Winiarskiego, emerytowanego pracownika Uniwersytetu Śląskiego.

Komar tygrysi jest już w Polsce

Gatunek ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodnej i roznosi wiele chorób i pasożytów, dlatego może być odpowiedzialny za choroby tropikalne.

Pierwszy raz pojawił się w Europie w 1975 roku! Jak mogło do tego dojść? Komar tygrysi przyjechał w zużytych oponach samochodowych transportowanych z Azji. W ich zagłębieniach zalegała woda, a to idealne warunki do rozmnożenia się tego gatunku. Mówi się także o importowanych roślinach tropikalnych…

Komar tygrysi w Katowicach

Zdaniem dra Antoniego Winiarskiego komar znajduje się już w Polsce. Naukowiec napisał o tym zdarzeniu w liście do redkacji „Dziennika Zachodniego”

„28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzone obecności tego owada w Polsce. Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu”.

Zobaczcie poniższe zdjęcie…

Komar tygrysi – choroby

Owad ten roznosi wiele tropikalnych i groźnych chorób. Poniżej zostawiam listę:

– Gorączka Zachodniego Nilu – zaczyna się od wysokiej gorączki z objawami przypominającymi grypę – bólami głowy i osłabieniem. Do tego dochodzi wysypka skórna i powiększenie węzłów chłonnych. Chorzy często przechodzą przez tę chorobę w towarzystwie zapalenia opon mózgowych.

– Żółta febra – często przebiega bezobjawowo i prowadzi do niewydolności wątroby oraz nerek. Jeżeli występują objawy są nimi gorączka, bóle głowy, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek.

– Gorączka Zika – może pojawić się gorączka, bóle głowy i wysypka, a także bóle stawów.

 Gorączka Denga – objawy takie jak wyżej, które znikają po 2-4 dniach. Następnie po kilku godzinach następuje długi czas gorączki. Pojawia się wysypka na całym ciele z wyjątkiem twarzy.

– Końskie zapalenie mózgu – wymioty, gorączka i osłabienie, a następnie zaburzenia świadomości, senność, śpiączka, a nawet drgawki i sztywność karku.

Komar tygrysi – czym różni się od polskiego?

Po pierwsze jest większy, a po drugie komar tygrysi posiada charakterystyczne biało-czarne paski. Owad może sięgać nawet do 10 mm wielkości. Tak samo jak dobrze znane nam komary, te są również aktywne najbardziej rano i wieczorem.

Źródło: rmf.fm | Fotografie: www.Instagram.com, www.dziennikzachodni.pl | Miniatura wpisu: dziennikzachodni.pl