×

Afrykańskie kleszcze w Europie. Przenoszą drobnoustroje wywołujące gorączkę krwotoczną

Od lutego tego roku kleszcze nie odpuszczają. Atakują nas z każdej strony i nic nie zapowiada, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Jednak nowością w naszym kraju jest kleszcz afrykański. Czy już o nim słyszałeś?

Jeżeli nie, pozwól, że przybliżę Ci ten temat.

Kleszcz afrykański – skąd się u nas wziął?

W zeszłym roku mieliśmy bardzo ciepłe lato, a to sprawiło, że w naszym rejonie Europy zadomowiły się niechciani goście. Jak kleszcz afrykański dotarł do Polski?

Otóż udało mu się to za pomocą ptaków wędrownych spędzających zimę w Afryce.

Kleszcz afrykański – jak wygląda?

Kleszcz afrykański osiąga długość nawet do 2 centymetrów! Pochodzą z rodzaju Hyalomma. Pytanie jakie się teraz nam nasuwa to czy są groźniejsze od tych do których już przywykliśmy?

Kleszcz afrykański – co o nim wiemy?

Niestety, ale na obecny moment jeszcze tego nie stwierdzono. To co wiemy o nich to fakt, że mogą być odpowiedzialne za przenoszenie drobnoustrojów wywołujących gorączkę krwotoczną czy gorączkę  plamistą. 

Uspokajająca jest jednak informacja o tym, że nie zanotowano żadnego przypadku zachorowania po ukąszeniu przez tego kleszcza.


Kleszcz afrykański – ukąszenie

Jeżeli zdarzy się, że kleszcz Cię ukąsi, koniecznie usuń go pęsetą i oddaj do zbadania w laboratorium, a następnie udaj się na badania do lekarza. 

Kleszcz afrykański – niebezpieczeństwo?

Pomimo, że kleszcz afrykański nie spowodował jeszcze poważnych problemow, nie oznacza to, że możemy go ignorować. 

Jeżeli zauważysz kleszcza z odnóżami w paski, koniecznie poinformuj o tym inspektorat Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.