×

O jakiej porze dnia najlepiej się ważyć? Doktor zdradził konkretną godzinę

Jeśli często się ważysz, prawdopodobnie zauważyłeś, że Twoja masa ciała zmienia się w ciągu dnia. Na ostateczny wynik pomiaru ma wpływ wiele czynników, m.in. pora dnia i sposób odżywiania oraz ważenia. Dlaczego tak się dzieje i kiedy się ważyć? Skąd wiedzieć, czy faktycznie przybrało się na wadze, czy wyświetlana na urządzeniu liczba, to tylko efekt zatrzymania się wody w organizmie?

Jedna waga, wiele różnych wyników pomiaru masy ciała – czy to normalne?

Osoby, które przechodzą na dietę i chcą schudnąć ważą się nawet 20 razy dziennie! Mają nadzieję, że przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i poświęcenie na jakie się decydują, rezygnując ze słodyczy i fast foodów, szybko przyniesie oczekiwany rezultat.

Zazwyczaj zauważają wtedy, że pomimo korzystania z jednego i tego samego urządzenia, wyniki pomiarów znacznie się od siebie różnicą. Czy to oznacza, że chudną bądź tyją w ekspresowym tempie? Skądże!

Przede wszystkim waga nie jest jednoznaczna z zawartością tkanki tłuszczowej w ciele. Zbudowani jesteśmy bowiem również z tkanki kostnej oraz mięśniowej. W dodatku ok. 70% masy dorosłego człowieka stanowi woda!

Dlaczego masa ciała jest zależna od pory dnia, w której się ważymy?

Twoja waga zmienia się w ciągu dnia z wielu różnych powodów. Głównie przez jedzenie i picie, ale również styl życia (pracownik fizyczny tuż po skończeniu pracy może mieć niższą masę ciała niż przed jej rozpoczęciem, a pracownik biurowy uprawiający poranny jogging – zupełnie odwrotnie).

W zależności od tego, kiedy wejdziesz na wagę, możesz zauważyć zupełnie inne wyniki pomiarów. Istotne, czy będziesz to robić rano czy wieczorem, przed czy po aktywności fizycznej, przed czy po jedzeniu, a nawet od tego, co i w jakich ilościach piłeś.

Jak spożyte jedzenie wpływa na pomiar masy ciała?

Każdy posiłek, który zjadasz może przekładać się na zmianę Twojej wagi. Konkretnie na liczbę, którą wskazuje waga, ponieważ nie będzie ona oznaczać, że nagle przytyłeś.

W tym przypadku chodzi o zatrzymywanie się wody w organizmie, która wynika z konsumowania produktów o dużej zawartości soli, tj. wędliny, zupy w proszku, fast foody. To przyczynia się do pozornego wzrostu wagi.

Podobnie jest z węglowodanami. Każdy spożyty ich gram wiąże się z zatrzymaniem około 3 gramów wody w organizmie. Oznacza to, że prawdopodobnie waga wskaże w ciągu dnia wyższą masę ciała, chociaż w rzeczywistości nie przybyło Ci zbędnych kilogramów.

Również picie wody bądź innych napojów może być przyczyną wahań wagi w ciągu dnia.

Z kolei wypróżnienie się będzie skutkować wyświetleniem się na wadze niższego wyniku pomiaru masy ciała. To nie przypadek ?

Kiedy się ważyć? Jaka więc pora jest najlepsza?

Przede wszystkim o stałych porach. Jeżeli czasami wchodzisz na wagę po śniadaniu, innym razem po przyjściu z pracy, a w weekendy dopiero po treningu – nie licz, że Twoje pomiary będą miarodajne.

Idealną porą na ważnie się będzie poranek, zaraz po wypróżnieniu się i najlepiej bez ubrania

Już nawet wypicie poranej kawy może zaburzyć wynik. Podobnie bielizna nocna, która również może wskazywać nieco inną wagę niż jest ona w rzeczywistości.

Jak często się ważyć?

Eksperci twierdzą, że chociaż można się ważyć każdego dnia, to trzeba zdawać sobie sprawę, że liczby mogą zmieniać się codziennie w sposób nieprzewidywalny. To znaczy, jednego dnia waga może wskazywać mniejszą masę, następnego nieco zwiększoną, a kolejnego jeszcze niższą niż na początku ważenia.

Doktor Charlie Seltzer, lekarz medycyny otyłości i specjalista ds. ćwiczeń fizycznych w Filadelfii uważa, że wskazań wagi nie należy brać dosłownie danego dnia, lecz ma być ona tylko punktem odniesienia w dłuższym okresie czasu.

Pojedynczy pomiar masy ciała w danym dniu nie ma znaczenia!

Nie można też oczekiwać, że szybko, „z dnia na dzień” zauważymy utratę wagi, ponieważ spalanie tkanki tłuszczowej jest powolnym procesem.

W związku z powyższym, zaleca się, aby ważenie odbywało się nie częściej niż raz w tygodniu, na tej samej wadze i o stałej porze!

8 faktów na temat ważenia się, które powinieneś znać zanim staniesz na wadze!

A Ty, kontrolujesz swoją wagę? Czy może robisz tylko pomiary swojej sylwetki?

Może Cię zainteresować