Kategorie Zdrowie

Pijesz kawę na pusty żołądek? Wyjaśniamy, dlaczego lepiej odłożyć ją na później

Dla niektórych dzień bez przynajmniej jednej filiżanki kawy to dzień stracony. W końcu któż z nas nie lubi popijać tego napoju w piękny, ciepły dzień w gronie najbliższych?

Wpływ kawy na zdrowie

Kawa jest korzystna dla zdrowia i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Liczne badania pokazały, że kawa m.in. wpływa korzystnie na prace mózgu, wzmacnia układ odpornościowy czy redukuje stres. Czy można zatem pić ją zawsze i wszędzie? Okazuje się, że nie do końca…

Pixinio

Kawa z rana

Picie kawy tuż po przebudzeniu nie jest najlepszym pomysłem z wielu powodów. Organizm z samego rana nie potrzebuje pobudzenia kofeiną, ze względu na duże stężenie kortyzolu. Efekt działania kofeiny będzie więc żaden, a co więcej łatwo o uodpornienie, przez co w przyszłości będziemy pić coraz więcej i coraz mocniejszej kawy dla uzyskania pożądanych efektów.

Pixinio

Kawa na czczo

Kiedy jesteśmy już przy poranku, warto zastanowić się, jaki wpływ na nasz organizm ma picie kawy na czczo?

Picie kawy podnosi poziom kwasu solnego w przewodzie pokarmowym. Ten z kolei może powodować problemy przewodu pokarmowego i zakłócać rozkład białek. Na dłuższą metę takie rozwiązanie może prowadzić do problemów trawiennych, a w tym wzdęć, zapalenia jelit czy nawet raka okrężnicy.

Kiedy już wypijemy kawę na czczo, bardzo możliwe, że wkrótce zaczniemy odczuwać wilczy apetyt. W takim przypadku zamiast po pełnowartościowe śniadanie sięgamy po produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które szybko podniosą nam poziom cukru, np. drożdżówkę czy ciasto. Sęk w tym, że energia pochodząca z takich produktów szybko się kończy, poziom glukozy spada i ponownie robimy się głodni.

Kawa na czczo ogranicza wchłanianie składników odżywczych, takich jak żelazo czy witaminy z grupy B. Dzieje się tak, ponieważ związki zawarte w kawie wpływają na szybsze opróżnianie żołądka i przyspieszenie pasaż jelitowy, które nie mają wystarczająco czasu na wchłonięcie potrzebnych substancji.

Idąc dalej, kawa na czczo na pewno nie pomaga w odświeżeniu oddechu. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj ponownie śniadanie, którym zajmą się soki trawienne, umycie zębów i dopiero wtedy przywitanie się z bliską Ci osobą.

Needpix

Najlepszy czas na pierwszą kawę

Najlepszym wyborem na „dzień dobry” z pewnością będzie pełnowartościowe śniadanie zjedzone do 2 godzin po przebudzeniu się. Na kawę najlepiej będzie natomiast skusić się 1-2 h po posiłku, co pozwoli uniknąć zaburzenia naturalnych procesów trawiennych, które zachodzą w organizmie. O tej porze także poziom kortyzolu (hormonu stresu) zaczyna spadać, przez co odczujemy większe pobudzenie.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Podziel się nim z bliskimi, aby uświadomić ich, jakie są skutki picia kawy na czczo.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.needpix.com