×

Jama ustna a rak wątroby – zły stan zębów i dziąseł zwiększa ryzyko choroby o 75%!

Jeżeli do tej pory myślałeś, że jama ustna a rak wątroby nie są ze sobą powiązane, byłeś w błędzie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że zły stan uzębienia, krwawiące dziąsła i inne dolegliwości natury stomatologicznej znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór. Co ciekawe, dotyczy to przede wszystkim wątroby, inne organy układu pokarmowego są mniej zagrożone.

Zdrowie a stan jamy ustnej

Schorzenia układu krążenia, chorobę Alzheimera, udary, cukrzycę czy różne nowotwory traktujemy bardzo poważnie. Jednak choroby stomatologiczne, tj. ubytki, krwawiące dziąsła, paradontozę często bagatelizujemy, nie zdając sobie sprawy, że ich nieleczenie może przynieść poważne konsekwencje.

Wiadomo, że choroby przyzębia mogą być czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych, a także niektórych typów nowotworów, m.in. raka jamy ustnej. Najnowsze badania wykazują również, że stan naszych dziąseł zwiększa ryzyko pojawienia się raka wątroby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być podstawą dbania o siebie, ponieważ jej stan odpowiada za ogólne samopoczucie, zdrowie, a nawet życie.

Badania naukowe dotyczące związków między stanem jamy ustnej a różnymi nowotworami układu pokarmowego

Naukowcy z Queen`s University Belfast pod kierownictwem dr Haydée WT Jordão przebadali grupę 469 628 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przedmiotem badań była zależność pomiędzy stanem jamy ustnej a ryzykiem nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka wątroby, jelita grubego, odbytnicy i trzustki.

Wzięto pod uwagę dolegliwości respondentów związane ze złym stanem jamy ustnej, takie jak ból i krwawienie dziąseł, owrzodzenia oraz ubytki w uzębieniu.

Przez 6 lat prowadzenia obserwacji, badacze nie zauważyli wyraźnych powiązań powyższych objawów z ryzykiem rozwoju uwzględnionych nowotworów, poza jednym – rakiem wątroby. W tym przypadku zależność była największa.

Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że zły stan jamy ustnej wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju raka wątrobowokomórkowego aż o 75%!

Okazało się też, że największe problemy natury stomatologicznej miały osoby młodsze, płci żeńskiej, żyjące w gorszych warunkach ekonomicznych oraz spożywające mniej niż dwie porcje warzyw i owoców dziennie.

Zgodnie z danymi WHO, choroby nowotworowe to druga przyczyna zgonów na świecie, a rak wątroby jest szóstym najczęściej występującym typem.

Jama ustna a rak wątroby – jak jej zły stan wpływa na rozwój nowotworu?

Autorzy badania nie potrafią na razie podać przyczyny wykrytej korelacji i wyjaśnić, dlaczego zły stan jamy ustnej ma tak silny związek akurat z rakiem wątroby, a nie z innymi nowotworami przewodu pokarmowego.

Zakładają jednak, że w rozwoju choroby istotną rolę może odgrywać mikrobiom, czyli flora bakteryjna jamy ustnej i jelit.

Jak tłumaczy dr Jordão:

Wątroba uczestniczy w usuwaniu bakterii z organizmu. Jeśli jest zajęta przez chorobę, taką jak zapalenie, marskość czy rak, jej działanie się pogarsza i bakterie mogą dłużej przetrwać, wyrządzając więcej szkód. Jedna z bakterii, Fusobacterium nucleatum pochodzi z ubytków w zębach, ale jej rola w rozwoju raka jest niejasna. Potrzebne będą więc dalsze badania sprawdzające wpływ mikrobiomu na raka wątroby

Jama ustna a rak wątroby – to udowodnione naukowo powiązanie

I chociaż nie jest ono jeszcze do końca jasne, warto już dziś zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej (szczotkowanie i nitkowanie zębów).

Pamiętaj, że ubytki w uzębieniu, to nie tylko problem estetyczny, lecz zagrożenie dla całego organizmu!

Może Cię zainteresować