Jak ustawić wiatrak w pokoju
Kategorie Zdrowie

Jak ustawić wiatrak w pokoju? Nauka odpowiada na to pytanie

Jak ustawić wiatrak w pokoju? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek gdzie postawić wiatrak, by jak najlepiej ruszał powietrzem i przynosił ukojenie w upalne dni lub po upalnych dniach, gdy na zewnątrz jest zimniej, a pomieszczenie jest nagrzane?

Jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi 20°C, a w pomieszczeniu 30°C, to wiatrak umieścić tak, by wydmuchiwał powietrze do wewnątrz czy na zewnątrz?

W tym przypadku chcesz, żeby powietrze w pokoju wiało na Ciebie. „Odczucie prędkości powietrza” – to znaczy nadmuchu powietrza – poprawia komfort cieplny w warunkach chłodzenia” – tłumaczy Andrew Persily, inżynier skupiony na jakości powietrza w pomieszczeniach w National Institutes of Standards and Technology w Gaithersburg, Maryland.

„Kiedy pot człowieka odparowuje w powietrze, zabiera ciepło” – mówi – „i czujemy się chłodniej. Nawet jeśli nie pocimy się zauważalnie, nasze ciała nieustannie wytwarzają niewielkie ilości wilgoci, aby się ochłodzić.”

Powietrze, które porusza się po naszym ciele w jakikolwiek sposób – wiatr, klimatyzator, wentylator – przyspiesza proces parowania, dzięki czemu czujemy się chłodniej.

#1 Jak ustawić wiatrak w pokoju? Czy wentylator w pokoju powinien dmuchać do wewnątrz czy z pokoju?

Wentylatory wciągają powietrze z tyłu. Można przypuszczalnie umieścić wentylator tak, by wydmuchał powietrze z pokoju przez okno jako środek usuwania ciepła z pomieszczenia. 

Jednak działa to tylko wtedy, gdy gorące pomieszczenie jest podłączone do chłodnego korytarza. 

Ponadto wentylatory, jak każde urządzenie elektroniczne, generują ciepło podczas pracy. 

Ostatecznie, w tym scenariuszu, najlepszym sposobem na zachowanie chłodu w pokoju jest otwarcie okna i włożenie do niego wentylatora w kierunku wnętrza. Chłodniejsze powietrze z zewnątrz wdmuchiwałoby się do nagrzanego pomieszczenia.

#2 Jak ustawić wiatrak w pokoju? Jak zmaksymalizować wentylator w gorący letni dzień?

Jeśli zmienimy scenariusz i wyobrazimy sobie ciepły dom w upalny letni dzień, odpowiedź nieco się zmieni. W tym przypadku wnętrze jest już prawdopodobnie chłodniejsze niż na zewnątrz. Ponownie, zakładając, że główną troską jest ochłodzenie ciała, najważniejszym czynnikiem do rozważenia jest to, w jaki sposób ruch powietrza może pomóc w odparowaniu potu.

Jeśli na zewnątrz jest powiew wiatru, otwarcie okna pozwoliłoby na ten powiew, który pomógłby w odparowaniu potu i schłodziłby ludzi. Jednak wiatr zwykle nie jest stały i może dojść do wypuszczenia części chłodniejszego powietrza z pomieszczenia.

Jednym ze sposobów na utrzymanie stałego ruchu powietrza jest połączenie klimatyzatora i wentylatora. Jeśli masz klimatyzator w jednym pokoju i próbujesz rozprowadzić go w innym pomieszczeniu, najlepiej umieścić wiatrak między dwoma pokojami z powietrzem wdmuchiwanym do cieplejszego.

Jak ustawić wiatrak w pokoju? W przypadku braku klimatyzatora najlepiej jest umieścić wentylator w takiej pozycji, aby nadmuchiwał ludzi w pomieszczeniu, ale przy zamkniętym oknie.

Źródło: qz.com | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: google.com freepik.com