Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessĆwiczeniaDieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Tłusty czwartek: Jak szybko spalić pączka? Mamy dla Ciebie kilka propozycji

Tłusty czwartek już dziś. Podczas gdy jedni odmawiają sobie pączków, inni pozwalają sobie na symboliczną sztukę, a jeszcze inni nie liczą dodatkowo spożytych, tłustych niczym pączki kalorii. Są też tacy, którzy pozwalają sobie na pączka, ale sumienie nakazuje im go spalić – w końcu lato coraz bliżej, prawda? No właśnie… W jaki sposób spalić pączka? O tym więcej poniżej.

Pączki, pączki, pączki…

Pączki to bez dwóch zdań jedne z najchętniej wybieranych i spożywanych wyrobów cukierniczych. I choć nie sposób się im oprzeć, nie trzeba być dietetykiem, aby stwierdzić, że ich kaloryczność może źle odbić się na wyglądzie naszej sylwetki. Dzieje się tak, ponieważ pączki zawierają tak naprawdę jedynie puste kalorie – zawierają nieznaczne ilości białka i bardzo duże ilości węglowodanów prostych i tłuszczy nasyconych, co nie służy naszemu zdrowiu.

Instagram

Kaloryczność pączków

Co do kaloryczności pączków, wiele zależy tutaj od sposoby przygotowania i ich składników. Pączki tak naprawdę możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • pączki opiekane w piecu – są to wyroby mrożone, przez co zawierają szereg niekorzystnych dla zdrowia substancji. Ich zaletą jest natomiast fakt, że mają mniej kalorii niż te tradycyjne
 • pączki smażone w głębokim tłuszczu – są to wyroby przygotowane bez dodatku chemicznych ulepszaczy w postaci spulchniaczy czy aromatów co bez wątpienia jest korzystne dla naszego zdrowia. Minusem jest natomiast ich wysoka kaloryczność (puste kalorie)

O jakich kaloriach tutaj rozmawiamy? Tradycyjny pączek z marmoladą ma około 300 kcal, pączek z lukrem 350 kcal, a pączek z budyniem i czekoladą około 400 kcal. Co ważne, po zjedzeniu pączka bardzo szybko podnosi się poziom glukozy we krwi, ale równie szybko spada. Skutkuje to tym, że ponownie zaczynamy odczuwać głód i chęć… na coś słodkiego! Niektórzy sięgają wówczas po kolejnego pączka i błędne koło się zatacza. To dlatego mówi się, że pączki sprzyjają podjadaniu.

Instagram

Klucz to zachować umiar

Oczywiście jeden pączek jeszcze nikomu nie zaszkodził. Nie zaszkodził również tym, którzy skrupulatnie każdego dnia liczą kalorie i chcą zachować smukłą, wysportowaną sylwetkę z niskim procentem tkanki tłuszczowej. We wszystkim trzeba zachować umiar. Mają to na uwadze można zjeść pączka, ale pod warunkiem, że odpowiednio spożytkujemy zawarte w nim kalorie. Tym oto akcentem przejdźmy do meritum tego artykułu…

Pixabay

Jak szybko spalić pączka?

Spalenie pączka to nie równowartość kilku czy nawet kilkunastu minut aktywności fizycznej. Najczęściej potrzebujemy do tego kilkudziesięciu minut! Należy jednak pamiętać, że wcale nie musimy w tym celu wybierać się na siłownię, bowiem spalić dodatkowe kalorie równie dobrze możemy spalić w domowym zaciszu.

I tak oto 300 kcal spalimy podczas:

 • 15 minut wchodzenia po schodach
 • 70 minut marszu
 • 40 minut joggingu
 • 40 minut intensywnego aerobiku
 • 30-40 minut skakania na skakance
 • 75 minut mycia okien
 • 60 minut namiętnego seksu
 • 60 minut jazdy na rowerze
 • 50 minut odkurzania
 • 40 minut grabienia ogrodu
 • 70 minut trzepania dywanów

Wniosek nasuwa się sam. Spalenie jednego pączka może nas naprawdę sporo kosztować!

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: pixabay.com