×

Jak rzucić palenie? Oto kilka skutecznych sposobów

Na to pytanie odpowiedź chciałaby znać większość uzależnionych od nikotyny Polaków… Jak rzucić palenie? Jak zrobić to skutecznie? Od razu śpieszymy z odpowiedzią, że nie ma jednej metody, która zagwarantuje pozytywny efekt. Istnieje za to kilka sposobów, które mogą pomóc w drodze do sukcesu. Postaramy się je wam przybliżyć.

pixabay.com

pixabay.com

Jak rzucić palenie?

Przed odpowiedzią na to pytanie, należy się skupić na samym uzależnieniu. Dlaczego palacze tak chętnie sięgają po kolejne papierosy? Przez co czują taką potrzebę? Odpowiedź jest prosta. Za taki stan rzeczy odpowiada nikotyna. Odpowiada za uzależnienie od papierosów i sprawia, że rzucenie palenia jest naprawdę trudne.

Proces rzucania palenia nie jest łatwy także ze względu na rodzaj uzależniania, jakie wywołuje nikotyna. Przebiega ono na trzech płaszczyznach. Ta substancja uzależniająca wywołuje uzależnienie psychiczne, fizyczne i społeczne. W pierwszym przypadku ograniczenie albo rezygnacja z palenia papierosów wiąże się ze spadkiem nastroju, rozdrażnieniem. W drugim nikotyna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na dopaminę. W trzecim wpływa na grupę, w której się funkcjonuje jako osoba paląca.

To między innymi z powodu trzech płaszczyzn uzależnienia, na których działa nikotyna, Światowa Organizacja Zdrowia traktuje uzależnienie od niej jako jednostkę chorobową – zespół uzależnienia od tytoniu.

Jak skutecznie rzucić palenie

Jak skutecznie rzucić palenie – to jedno z kluczowych pytań, które zadaje sobie każda osoba rozważająca pożegnanie nałogu nikotynowego. Ważne jest tu nie tylko samo rzucanie palenia, ale i ostateczny efekt. Ważne, by było skuteczne, ostateczne. Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć szanse na sukces w walce z nałogiem. Warto zapoznać się z nimi, przed rozpoczęciem rzucania palenia papierosów.

Sposoby na rzucenie palenia

Pierwszym, kluczowym elementem, jest motywacja. Każdy palacz powinien znaleźć swoją. Musi być naprawdę mocna i indywidualna. Motywacja powinna iść w parze z określeniem konkretnego terminu. Takie połączenie – dodatkowo z silną wolą i konsekwencją – zwiększa szanse na sukces w rzucaniu problemu.

Kolejnym elementem jest wsparcie, szczególnie ze strony osób bliskich. Potrafią one motywować w cięższych chwilach. Ich wsparcie jest kluczowe. Dobrym rozwiązaniem jest też szukanie zrozumienia u innych osób rzucających palenie – przeprowadzenie swoistej „terapii grupowej”.

Trzecim „wspomagaczem” rzucania palenia jest samokontrola. Może polegać na liczeniu wypalanych papierosów, obserwowaniu, w jakich sytuacjach pojawia się chęć zapalenia, o jakich porach dnia. Obserwacja tego typu pozwala na wyłapanie przyzwyczajeń i rutyny, które także są częścią uzależnienia. Na szczęście da się je wykluczyć, zmienić.

Czwartym elementem, który może pomóc w rzuceniu palenia papierosów, są środki farmakologiczne. Na rynku dostępne są różnego rodzaju specyfiki mające łagodzi objawy głodu nikotynowego. Osoba paląca nie może podchodzić do nich jako do cudownych gum/tabletek/ inhalatorów – w zależności od formy – dzięki, którym chęć sięgnięcia po papierosa zupełnie zniknie. Nie działają one tak, ale są równocześnie skutecznym wspomagaczem silnej woli. W połączeniu z nią, z odpowiednią motywacją, mogą pomóc.

pixabay.com

pixabay.com

Nikotynowa terapia zastępcza działa na dwóch etapach:
– po pierwsze minimalizuje objawy głodu nikotynowego i pozwala na jego kontrolowanie;
– po drugie, gdy rzucający palenie zacznie kontrolować głód nikotynowy, środki zawierające ją, pozwalają stopniowo zmniejszać jej dawkę.

Połączenie tych czterech elementów daje największe szanse na skuteczne rzucenie palenia papierosów.

Może Cię zainteresować