×

Złogi w jelitach – zapobieganie, objawy i leczenie. Koniec z zaparciami i wzdęciami!

Prawidłowo funkcjonujące jelita to podstawa naszego zdrowia. Niestety nieprawidłowa dieta, szczególnie z niewielka ilością błonnika a nadmierną produktów odzwierzęcych powoduje, że jelita nie oczyszczają się w sposób naturalny.

Konsekwencje złego oczyszczania jelit

źródło: canva

źródło: canva

W wyniku braku prawidłowego oczyszczania jelit tworzą się złogi i kamienie w okrężnicy, a jelita są pełne toksyn co wpływa negatywnie nie tylko na samo trawienie, ale wszystkie aspekty naszego samopoczucia. Dlatego warto oczyszczać jelita ze złogów. Najlepiej zacząć robić to łagodnie, nie zawsze musi to być od razu lewatywa, chociaż i ona przeprowadzona prawidłowo daje doskonałe rezultaty. Jest kilka sposobów na to jak oczyścić jelita z toksyn, złogów i zalegających kamieni. Warto też stosować prawidłową, bogatą w źródła naturalnego błonnika dietę. Owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce ze złogami.

Jak rozpoznać czy to złogi?

Jednym z najczęstszych i pierwszych objawów tego, że powinniśmy się zainteresować jak oczyścić jelita są zaparcia i wzdęcia. Ale to nie jedyny objaw, czasem jest odwrotnie i pojawia się uciążliwa biegunka. Na to, że w naszych jelitach uformowały się złogi czy kamienie kałowe wskazują także: ogólny słaby stan zdrowia i przemęczenie, niska odporność, bóle brzucha, otyłość, nawracające infekcje układu moczowego, zmiany skórne, wysypki i źle gojące się rany. Także nasze samopoczucie i psychika dają znać, że coś złego dzieje się w jelitach. Depresja, niepokój czy częste zmiany nastrojów też mogą być objawem „zatkanych” jelit.

Jak walczyć ze złogami?

Najważniejsza jest profilaktyka i unikanie ich przez prawidłową dietę. Jeśli już jednak doprowadziliśmy do tego, że jelita są pełne złogów musimy się zastanowić jak oczyścić jelita. Na początek warto sięgnąć po proste, sprawdzone metody naturalne. Doskonale sprawdzają się w tym wypadku różne suplementy diety bogate w błonnik. Możemy też przygotować miksturę z wody (wybierzmy przefiltrowaną ok 300 ml), pieprzu Cayenne (1/4 łyżeczki), soku z połówki cytryny oraz 2 łyżek syropu klonowego. Inną można sporządzić wykorzystując właściwości olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej. 10 kropli rozpuszczamy w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Takie mikstury należy podzielić na porcje i pić w ciągu dnia co najmniej przez około 10-14 dni.

jak oczyścić jelita

Jak oczyścić jelita domowy sposobem?

Najprościej zrobić to wprowadzając do diety tradycyjnie używane w tym celu składniki. Np. soki owocowe, suszone owoce, świeże warzywa. Inną domową metodą nieco bardziej kontrowersyjną jest lewatywa

źródło: canva

źródło: canva

. Owszem, można mieć przed nią opory ale jest to najskuteczniejszy i najbardziej efektywny sposób oczyszczania jelit ze złogów i kamieni kałowych. Jeśli stosujemy lewatywy należy pamiętać o diecie odbudowującej florę bakteryjną, która może poprzez zabieg zostać zaburzona. Dobrym i prostym sposobem ale wymagającym nieco czasu i systematyczności jest oczyszczanie jelit otrębami. Należy je spożywać trzy razy dziennie około 15 minut przed głównymi posiłkami popijając wodą lub delikatną, ziołową herbatą. Dzienna dawka otrąb nie powinna przekroczyć 6 łyżek, by nie doprowadzić do biegunek czy wzdęć. Kurację zaleca się przeprowadzać miesiąc, raz w roku. Można efekty podtrzymać spożywając 2 łyżki otrąb codziennie rano.

Może Cię zainteresować