×

Jak leczyć kurzajki – poznaj domowe sposoby

Istnieje wiele schorzeń, które sprawiają nam dyskomfort, mimo że same w sobie nie są specjalnie groźne. Tak jest również w przypadku kurzajek – niewielkich, szarawych narośli, które mogą pojawiać się na skórze, zwłaszcza dłoni czy stóp. I choć nie są one w żaden sposób groźne, to jednak bywają zakaźne, a przede wszystkim – zdecydowanie są nieestetyczne i nie zachęcają do kontaktu.

Kurzajki powodowane są jedną z odmian wirusa HPV, a jako choroba wirusowa mogą się łatwo przenosić, zwłaszcza gdy są to często rozdrapywane kurzajki u dzieci – domowe sposoby na to schorzenie mogą być w tej materii bardzo przydatne. Z tego powodu, zanim całkowicie załamiemy ręce czy stwierdzimy, że potrzebujemy agresywnych metod leczenia, sprawdźmy, jak zwalczać kurzajki – domowe sposoby usuwania są bowiem bezbolesne, mało kosztowne, a często skuteczne.

domowe sposoby na kurzajki

Babcina apteczka

Już nasze babcie cierpiały z powodu nieestetycznych brodawek, które nierzadko atakowały nie tylko dłonie. Domowe sposoby na kurzajki na stopach – bo to one były najbardziej uciążliwe, zwłaszcza podczas długiego dnia pracy na stojąco – przetrwały do dziś i są warte uwagi, rzecz jasna z pewnymi zastrzeżeniami. Przede wszystkim polecany był glistnik, tj. znane niektórym jaskółcze ziele. Sokiem z łodygi smarowało się kurzajkę, a następnie ściśle się ją zaklejało, aby nie miała dostępu do tlenu i promieni słonecznych. Taki zabieg regularnie powtarzano; warto jednak wiedzieć, że glistnik wywołuje wiele reakcji alergicznych, co w czasach, gdy większość osób cierpi z powodu alergii może być pewnym utrudnieniem. Delikatniejsze mogą okazać się soki z łodyg innych ziół, np. mniszka lekarskiego.

Owocem w kurzajkę

Trzeba wiedzieć, że często pojawiły się też mniej typowe, domowe sposoby na kurzajki. Cytryna jest jednym z najlepszych przykładów na wykorzystanie czegoś, co jest dane z natury, do zwalczania nieestetycznych narośli na dłoniach. Przede wszystkim wykorzystywano sok z cytryny oraz olejek cytrynowy, którym smarowano kurzajkę kilka razy dziennie. Nie są to jednak dobre domowe sposoby na kurzajki na twarzy, bo mogą powodować nieestetyczne odbarwienia, zwłaszcza po kontakcie z promieniami słonecznymi! Brodawek na twarzy najlepiej po prostu unikać, nie rozdrapując kurzajek na dłoniach i nie dotykając zakażonymi dłońmi zwłaszcza obszaru ust. Wracając jednak do cytryny – drugim wykorzystywanym jej elementem był rzecz jasna skórka. Kawałek skórki należy najpierw namoczyć w occie spirytusowym, a potem przyłożyć do kurzajki i szczelnie zawinąć. Taka metoda przynosiła zwykle szybsze rezultaty – bo już po tygodniu widać było różnicę.

Ogólne zasady usuwania kurzajek

Domowe sposoby na kurzajki u dzieci i dorosłych w zasadzie się nie różnią, ale trzeba brać pod uwagę, że skóra dzieci często jest bardziej wrażliwa na rozmaite uszkodzenia i działanie kwasów. Jeśli nie chcemy od razu stosować specyfików dostępnych w aptece czy boimy się próbować bardziej inwazyjnych metod domowych, pozostaje nam stare rozwiązanie z czasów wcześniejszych pokoleń – odcięcie kurzajce dostępu do tlenu i światła. W ten sposób będzie ona obumierała, a w końcu odpadnie – lepiej poczekać, aż zrobi to sama, bo inaczej na skórze mogą pozostać nam brzydkie blizny.

Może Cię zainteresować