Kategorie AlergiaChoroby układu oddechowegoChoroby układu pokarmowegoZdrowie

Jad owadów – 4 informacje ratujące życie. Możesz mieć problemy nawet, gdy nie jesteś uczulony

Lato to nie tylko wakacje, lecz także czasami bliskie spotkania z komarami, osami czy pszczołami. Zobacz, jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i kiedy udać się po pomoc do specjalisty.

Nawet jeżeli wykonałeś testy alergologiczne i nie jesteś uczulony na owady, pamiętaj, że bywają przypadki wstrząsu anafilaktycznego. O czym właściwie mowa?

#1 Jad owadów – Problemy z sercem – niebezpieczne dla Ciebie są szerszeń, pszczoła i osa

Jad tych owadów powoduje wydzielanie się histaminy, a to powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia krwi. Sama krew staje się gęstsza, co może spowodować zapaść serce lub niedokrwienie. 

Jeżeli zatem przyjmujesz leki na nadciśnienie mogą spotęgować negatywny efekt. 

Jeżeli czujesz, że jest Ci słabo, spociłeś się, jest Ci niedobrze, kołacze Ci serce i trudno złapać Ci oddech – koniecznie wezwij pogotowie. 

Zanim przyjedzie karetka, połóż się na plecach lub na boku jeżeli wymiotujesz i oprzyj nogi na krześle.

#2 Jad owadów – Schorzenia oddechowe – niebezpieczne dla Ciebie są szerszeń, pszczoła i osa

Histamina jest odpowiedzialna także za skurcz oskrzeli i obrzęk krtani, a to powoduje problemy z oddychaniem. To bardzo niebezpieczne chociażby przy astmie. 

Jeżeli zaczynasz oddychać z charakterystycznym dźwiękiem świstu, a dodatkowo trudno Ci przełknąć ślinę – wezwij pomoc!

Zanim przyjedzie pogotowie, usiądź i oprzyj łokcie na udach. Ta pozycja możliwie najbardziej ułatwi Ci oddychanie.

#3 Jad owadów – Syndrom Mosquito – niebezpieczne, gdy ugryzie komar

To nic innego, jak zwiększona nadwrażliwość na ich jad. Objawia się gorączką i swędzącą skórą w miejscu ukąszenia nawet do 2 tygodni!

W tym przypadku najlepiej będzie udać się do apteki i poprosić farmaceutę o pomoc. Prawdopodobnie dostaniesz tabletki bez recepty, a dokładnie tabletki antyhistaminowe, które spowodują, że nieprzyjemne dolegliwości szybciej ustąpią. 

#4 Jad owadów – Głowa – użądlenie 

Gdy owad użądli Cię w głowę, twarz lub język, koniecznie wezwij pogotowie. Często użądlenie w tym miejscu powoduje wstrząs anafilaktyczny!

Jak widzisz, nawet komar potrafi narobić człowiekowi problemu. Mimo, że nie masz uczuleń, jeżeli przytrafi Ci się taka sytuacja, zwłaszcza z osą, pszczołą bądź szerszeniem, koniecznie bądź czujny i obserwuj reakcje w swoim organizmie.

Źródło: kobieta.interia.pl | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com freepik.com