Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce. Ich ugryzienia są groźne!

Październik zaskoczył nas nie tylko kilkoma bardzo ciepłymi dniami, ale również pojawieniem się mnóstwa biedronek na ścianach budynków. Wchodzą do mieszkań nie tylko przez okna, ale przez wszystkie możliwe szczeliny. Wydzielają charakterystyczny zapach i należy wiedzieć, że mogą również ukąsić. Nie są to zwykłe, znane nam biedronki, ale biedronki azjatyckie…

Co to jest biedronka azjatycka?

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce. Ich ugryzienia są groźne!
Udostępnijportal.abczdrowie.pl

Biedronka azjatycka w dużych ilościach pojawia się od wiosny do jesieni, szczególnie w ciepłe dni. Występuje w wielu formach kolorystycznych: od czerwonej, poprzez barwy pośrednie, po czarną.

Ten gatunek zagraża naszym biedronkom rodzimym. Skąd wziął się w Polsce? Około 40 lat temu został sprowadzony z Azji przez Francuzów. Biedronki azjatyckie miały miały niszczyć mszyce w szklarniach.

Czy należy z nią walczyć?

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce. Ich ugryzienia są groźne!
Udostępnijinstagram.com

Biedronka azjatycka może być bardzo uciążliwa, gdyż wdziera się do budynków mieszkalnych. Jest aktywna, kiedy jest słonecznie i bezwietrznie. Ich obecność może też wywoływać reakcje alergiczne.Zdarza się też, że biedronka azjatycka gryzie.

Co robić, gdy wlecą do naszego mieszkania?

Jeżeli pojawi się ich tylko kilka, można je bez problemu złapać i uwolnić. Co wtedy, gdy występują masowo? Niektórzy starają się je usunąć korzystając z odkurzacza. To rozwiązanie nie jest jednak najlepszym pomysłem.

Reakcje alergiczne

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce. Ich ugryzienia są groźne!
Udostępnijinstagram.com

Zapach, który wydzielają biedronki azjatyckie to pyrazyny. Są one elementem obronnym przeciwko drapieżnikom. Oprócz tej substancji, która jest związkiem lotnymi, w ramach obrony biedronka azjatycka i inne biedronki produkują gorzkie w smaku i dla wielu zwierząt toksyczne alkaloidy.

Co robić w przypadku ugryzienia? To samo, co przy ugryzieniach innych owadów. Jeżeli powodują odczyny miejscowe, nakładamy zimny okład i żel przeciwświądowy. Kiedy widzimy stan zapalny i zaczerwienienie pomoże aerozol, krem lub żel ze sterydem.

Źródło: portal.abczdrowie.pl | Fotografie: portal.abczdrowie.pl