Insulina waga
Kategorie Zdrowie

Jeżeli nie tracisz na wadze to może być wina insuliny. Poznaj 6 kluczowych wskazówek

Trzustka jest ważnym organem, który jest bezpośrednio związany z wagą. Oprócz wspomagania trawienia, odgrywa istotną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi, wytwarzając enzym zwany insuliną. Pozwala naszym ciałom używać cukru do dostarczania energii. Insulina reguluje nasz metabolizm i jest bezpośrednio odpowiedzialna za nasz apetyt i magazynowanie tłuszczu w naszym organizmie.

Jeśli poziom cukru wzrasta w naszym krwiobiegu, trzustka stara produkuje więcej insuliny, dlatego też wysoka insulina jest jedną z przyczyn przyrostu masy ciała i otyłości.

Jeśli próbujesz schudnąć i czujesz, że wszystkie Twoje wysiłki są daremne – kontrola poziomu insuliny może być kluczem do zrzucenia tej statycznej masy. 

Poznaj kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć insulinę we krwi i uzyskać sprawność i szczuplejszy wygląd.

#1 Insulina, waga – Codziennie ćwicz co najmniej 30 minut

Obejmuje to każdy rodzaj treningu – wysoką intensywność, bieganie, jogę, chodzenie, itp. Poruszanie się tymi mięśniami budzi ciało i zmusza je do pobierania energii. Cukier zostaje zużyty i naturalnie poziom insuliny spada. Wykonywany regularnie wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia i pomaga schudnąć.

#2 Stosuj dietę ubogą w węglowodany i bogatą w białko

Węglowodany są głównym źródłem cukru – stąd podnoszą poziom cukru i insuliny najbardziej. Ograniczenie spożycia węglowodanów i zwiększenie spożycia białka może pomóc w utrzymaniu go w ryzach, a także zapewnić wymaganą energię. Pokarmy bogate w białko to chude mięso, jaja, ryby i twaróg.

#3 Insulina, waga – Unikaj wyrafinowanych węglowodanów i zamiast tego wybierz złożone węglowodany

Wyrafinowane węglowodany, takie jak napoje gazowane, słodycze i ciasteczka, ulegają szybkiemu trawieniu, co prowadzi do skoków cukru we krwi. Zamiast tego zdecyduj się na żywność ze złożonymi węglowodanami, takimi jak brązowy ryż, komosa ryżowa, jęczmień, rośliny strączkowe itp. Ich rozpad trwa dłużej, więc cukier jest uwalniany ze stałą szybkością.

#4 Powiedz nie cukrowi jakiegokolwiek rodzaju

Słodka i przetworzona żywność ma wysoką zawartość cukru i może powodować wzrost poziomu insuliny. Najlepiej jest ograniczyć węglowodany i zaoszczędzić żywność o wysokiej zawartości cukru na specjalne okazje.

#5 Insulina, waga – Stosuj dietę ułamkową

Zamiast jeść 3 duże posiłki, podziel posiłki na 5-6 porcji – jedz częściej, ale trzymaj się mniejszych porcji z dużą różnorodnością. Zużycie mniejszej ilości kalorii jednocześnie zmniejsza poziom insuliny. Upewnij się, że jesz zbilansowany posiłek z odpowiednimi proporcjami węglowodanów, białek i tłuszczów.

#6 Staraj się zmniejszyć źródło stresu

Stres odgrywa ogromną rolę w wymuszaniu kontroli poziomu cukru. Może wywołać oporność na insulinę i spowodować przyrost masy ciała. Ćwicz ćwiczenia medytacyjne i ćwiczenia oddechowe, by uspokoić nerwy i zmniejszyć poziom stresu.

Kontrolowanie insuliny jest kluczem do utraty wagi. Podejmowanie małych, ale konsekwentnych kroków z pewnością przyniesie rezultaty na dłuższą metę. Umów się na wizytę u lekarza i sprawdź swój poziom insuliny!
Źródło: brightside.me | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: freepik.comfreepik.com