×

Nowe dane pokazują, ile snu tracą „świeżo upieczeni” rodzice i jakie są tego konsekwencje

„Jestem mamą 14-miesięcznego chłopca i jestem tak zmęczona… I to nie przez niego. Teraz śpi 12 godzin na dobę. Ale ja? Mam szczęście, jeśli dostanę 6.” – mówi ankietowana kobieta.

„Obwiniam za to tysiące myśli, które przebiegają mi przez głowę, gdy tylko połże głowę na poduszce: co zje jutro na lunch? Czy nasza opiekunka znowu się spóźni, co spowoduje, że spóźnię się do pracy… znowu! Czy obudzę się z wystarczającą ilością czasu, aby poćwiczyć? Ugh, już północ?!

Najwyraźniej nie jest sama

Nowe dane z Sleep Junkie ujawniają, że przed narodzeniem dziecka 68% ankietowanych osób otrzymywało zalecane snu trwające ponad 7 godzin. Kiedy mieli dzieci? Tylko 10% dotrzymało spania po tyle godzin.

Oto wyniki ankiety

Po raz pierwszy Sleep Junkie przeprowadził ankietę wśród rodziców dzieci poniżej 18 miesięcy. Zadawali pytania, aby dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda pierwszy rok rodzicielstwa.

Badanie wykazało, że większość nowych rodziców śpi każdej nocy od 5 do 6 godzin. 

Średnio każdy nowy rodzic traci co najmniej 109 minut snu każdej nocy przez pierwszy rok po urodzeniu dziecka. Więc jeśli masz dwoje rodziców w domu, to 218 minut na noc! Zasadniczo przypomina to powrót na studia…

I podobnie jak Ci, którzy spędzili całą noc w bibliotece lub w… barze, brak snu może mieć znaczący wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Może powodować u Ciebie wariactwo, ale zamiast przespać poranne zajęcia, masz noworodka, który wymaga opieki i uwagi, a to może być naprawdę trudne.

To też minie…

Eksperci od snu Hayley Bolton i Renee Learner z Forty Winks Sleep Consultancy zauważają: „Jako rodzic, który ma pierwsze dziecko, ważne jest, aby pamiętać, że wszystko jest fazą, dobrą i złą, ale ostatecznie przeminie”.

I dopóki nie minie, co może wydawać się wiecznością, wskazówki Boltona i Ucznia mogą Ci pomóc przygotować się na spokojniejsze noce:

  1. Uśpij dziecko, gdy jest senne, ale jeszcze nie śpi.
  2. Zachowaj spokój w nocy, utrzymując pokój w ciemności, cicho rozmawiając.

Za mało czasu w ciągu dnia

Według badania Sleep Junkie rodzice spędzają zaledwie 5% swojego dnia na samoopiece. Więc gdzie spędzają cały swój czas w ciągu dnia?

Nowi rodzice spędzają prawie 5 godzin dziennie, wykonując następujące zadania:

  1. 41 minut jazdy samochodem i usypianie dziecka
  2. 1 godzina 21 minut spaceru
  3. 1 godzina 46 minut karmienia dziecka
  4. 34 minuty czytania dziecku

I nie zapominajmy o kąpieli i głaskaniu noworodka. Nic dziwnego, że błagasz o więcej czasu w ciągu doby.

Największa pomoc: Rozpocznij rutynę przed snem

Eksperci od snu Bolton i Learner są wielkimi fanami rutyny przed snem, aby pomóc Tobie i dziecku w odpoczynku, którego potrzebujesz. Sugerują rutynę na dobranoc, która jest relaksująca i przewidywalna, przy czym te same rzeczy dzieją się każdej nocy o tej samej porze.

Procedura może obejmować:

  1. kąpiel lub mycie ciała
  2. masaż
  3. kołysanka przy słabym oświetleniu

Pamiętaj, nie włączaj do rutyny rzeczy, których powtarzanie co wieczór nie jest przyjemnością! Sam wybierz swoją rutynę i ją stosuj, a to zadziała uspokajająco i kojąco.

Nie jesteś sam w tej bezsennej podróży

Morał tej historii jest taki, że nie jesteś sam. Niektórzy z ankietowanych rodziców dzielili się najbardziej zawstydzającymi, pozbawionymi snu czynami, które robili w pierwszym roku rodzicielstwa. Może to sprawić, że poczujesz się lepiej, a przynajmniej będziesz się śmiać. Gotowy?

  1. Umyłem zęby kremem do pupy niemowlaka, który znajdował się obok pasty do zębów”.
  2. „Wylałem na podłogę butelkę mleka, myśląc, że leję ją do zlewu.”
  3. „Zasnęłam w trakcie ważnej rozmowy telefonicznej bez przypomnienia sobie tego, co powiedziałam”.

Jest rzeczą oczywistą, ale Meg Riley, redaktor „Sleep Junkie” i tak powie: „Spróbuj i śpij, kiedy Twoje dziecko śpi – chociaż mogą często budzić się w nocy, noworodki często śpią w ciągu dnia, więc powinieneś spać razem z nimi.”

Czy to jest wykonalne? Oceńcie sami!

Fotografie: www.freepik.com

Może Cię zainteresować