×

Ile kroków dziennie powinieneś robić? Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada

Ruch ma niezwykle istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Niestety, dzisiejszy styl życia wielu ludzi ogranicza się do zrobienia kilkuset kroków dziennie – idziesz do kuchni, wychodzisz na parking, jedziesz do pracy, spędzasz cały dzień za biurkiem, wracasz do domu i siadasz przed telewizorem – co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Czy zastanawiałeś się, ile kroków powinieneś przejść dziennie, aby być zdrowszym?

Brak ruchu i konsekwencje. Statystyki przerażają

Nie będzie przesadyzmem, jeśli powiemy, że brak ruchu każdego roku zabija miliony ludzi na całym świecie. Z powodu braku aktywności fizycznej co roku umiera blisko pół miliona Europejczyków. Jak to się ma do Polski? Brak ruchu jest przyczyną zgonów ponad 7 proc. Polaków, podczas gdy 18 procent dorosłych Polaków nie jest wystarczająco aktywna. Problem ten przekłada się coraz częściej na polskich nastolatków. Szacuje się, że w grupie wiekowej 11-15 lat, dla której według WHO polecany dzienny czas ruchu wynosi 60 minut, nie spełnia więcej niż 3/4 dzieci.

Freepik

Freepik

Ile kroków dziennie powinniśmy robić?

Ile kroków powinniśmy robić, a ile robimy to niestety często dwie zupełnie różne liczby. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby robić każdego dnia 10 000 kroków (dystans około 6-8 km, a więc mniej więcej godzinny spacer w umiarkowanym tempie), co pozwoli nam zachować zdrowie, a jednocześni świadczy o tym, że nasza kondycja jest na odpowiednim poziomie. Oczywiście wlicza się w to spacer z psem, chodzenie po i wokół domu, chodzenie po schodach itd.. Dużo czy mało? Dla większości z nas liczba ta jest szalenie duża, ponieważ spora część społeczeństwa nie robi nawet połowy z zalecanej liczby kroków dziennie.

Freepik

Freepik

Mierzenie kroków

Masz problem z doliczeniem się dystansu (kroków), który pokonałeś danego dnia? Nie szukaj wymówki. Istnieją specjalne krokomierze, które kupisz praktycznie w każdym sklepie sportowym. Świetnie w tym przypadku sprawdzają się również różnego rodzaju aplikacje na telefony, które niekiedy są zainstalowane automatycznie. Korzystając jednak z telefonu należy pamiętać, aby zawsze mieć go przy sobie, co jest zdecydowanie mniej wygodne niż krokomierz, który po prostu zakładamy na rękę – poza tym jest zdecydowanie bardziej dokładny.

10 000 kroków dziennie nie dla każdego

Liczba ta odnosi się do ludzi zdrowych i sprawnych. Osoby otyłe lub przewlekle chore nie pokonają takiego dystansu pieszo, choćby im ktoś za to płacił. W przypadku wspomnianych osób i osób, które od dłuższego czasu praktycznie wcale się nie ruszają, dzienna liczba kroków do pokonania powinna wahać się początkowo w granicach 3000 do 5000 kroków. Wraz z czasem i wzrostem kondycji zaleca się jej zwiększenie.

Freepik

Freepik

Dlaczego chodzenie?

No właśnie, dlaczego akurat chodzenie? Dlaczego nie bieganie, skakanie czy treningi na siłowni? Otóż chodzenie to najbardziej naturalna forma ruchu dla człowieka. Forma, która niesie za sobą bardzo niskie ryzyko kontuzji i nie obciąża stawów, z czym ma problem wielu „zastałych ludzi”. Dodatkowo w trakcie chodzenia nie tylko spalamy kalorie, ale także wzmacniamy mięśnie praktycznie całego ciała, poprawiamy kondycję, samopoczucie, dotleniamy się, psychicznie odpoczywamy i obniżamy poziom cholesterolu.

10 000 kroków dziennie to wspaniałą motywacja do zwiększania swojej aktywności fizycznej. To co, podejmujesz wyzwanie i zaczynasz robić min. 10 000 kroków dziennie?

Źródła: portal.abczdrowie.pl
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować