×

Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie ws. koronawirusa. Chodzi o popularny lek

Jakiś czas temu media obiegła informacja, że ibubrofen może nasilać objawy koronawirusa. Początkowo okrzyknięto te doniesienia plotką, która nie ma potwierdzenia w faktach. Teraz do ówczesnych doniesień odniosła się Światowa Organizacja Zdrowia. Rzecznik WHO potwierdził, żeby nie stosować ibuprofenu w przypadku leczenia COVID-19! Jak tłumaczony jest ten komunikat?

Działanie ibuprofenu

Ibuprofen to nic innego, jak niesteroidowy lek przeciwzapalny, które ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek jest stosowany również w przypadku zmniejszania obrzęków, w celu poprawy ruchomości stawów, leczenia ich reumatoidalnego zapalenia (RZS) czy zmniejszenia krzepliwości krwi. Ibuprofen jest wydalany z moczem i nie kumuluje się w organizmie.

Ostrzeżenie ze strony WHO

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed stosowaniem ibuprofenu u osób zmagających się z koronawirusem. Zamiast kontrowersyjnego leku, jako lek pierwszej potrzeby, zaleca w ramach wątpliwości i potrzeby wybór paracetamolu.

Są już nowe prace badawcze, z których wynika, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością. Naukowcy starają się wyjaśnić sytuację. W razie wątpliwości radzimy stosować paracetamol zamiast ibuprofenu – powiedział rzecznik WHO Christian Lindmeier podczas rozmowy z dziennikarzami w Genewie

Zalecenia nie tyczą się wszystkich, a jedynie i zwłaszcza osób, które przyjmują ibuprofen bez nadzoru lekarza. Zdarzają się bowiem przypadki, że zakażony COVID-19 pacjent przyjmuje ibuprofen, jednak odbywa się to pod obserwacją lekarza, który na bieżąco monitoruje stan zdrowia danej osoby. To również lekarz powinien decydować przerwaniu długofalowej terapii ibuprofenem.

Pexels

Pexels

Skąd taka hipoteza?

Uwagę WHO zwróciły ciężkie przypadki choroby występujące o osób leczonych jednocześnie na nadciśnienie i cukrzycę. Jak się okazuje, niektóre leki podawane w przypadku tych dwóch schorzeń powodują zwiększoną produkcję enzymu wytwarzanego przez komórki nabłonkowe płuc. Problem w tym, że COVID-19 atakuje komórki związane właśnie z tym enzymem. Enzymem, którego produkcja jest pobudzana również przez wspomniany Ibuprofen, co może nasilać objawy niebezpiecznej choroby.

Jakby tego było mało, Francuzi na podstawie własnych obserwacji odradzają także stosowanie podczas zachorowania na COVID-19 popularnej aspiryny i diklofenaku – innego niesteroidowego leku przeciwzapalnego.

Źródła: www.fakt.pl,
Fotografie: pl.m.wikipedia.org

Może Cię zainteresować