Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieSuperfoods

Herbata a zdrowie – Badanie ujawnia zaskakującą prawdę o kobietach pijących herbatę

Herbata a zdrowie – Lubisz codziennie pić herbatę? Jeżeli tak, mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Według nowych badań, możesz żyć dłużej niż osoby nie pijące herbaty!

Ponad 1000 kobiet po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce zgodziło się na eksperyment. Badacze śledzili ich dietę, szczególnie monitorując ilość wypijanej herbaty i kawy

Wyniki zostały opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition.

Herbata a zdrowie – Spośród 88% kobiet, które nadal żyją, pod koniec badania, okazało się, że te, które piły średnio dwie filiżanki herbaty dziennie, były o ponad 40% bardziej skłonne do dłuższego życia niż te, które tego nie robiły.

Jak to możliwe, że jeden napój może być odpowiedzialny za tak dużą korzyść?

Eksperci uważają, że to z powodu flawonoidów występujących w herbacie.

Flawonoidy są naturalnym przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za barwienie napoju.

„Wysokie spożycie flawonoidów wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka śmiertelności u starszych kobiet” – stwierdzili autorzy badania.

Oprócz pomocy starszym kobietom w przedłużeniu życia, korzyści z flawonoidów mogą pomóc także w zapobieganiu nowotworom i chorobom układu krążenia. 

To może wyjaśniać, dlaczego produkty takie jak jagody, brokuły, jabłka i truskawki są również uważane za zdrowe – a jak wiemy, są pełne flawonoidów. Poza tym, że możesz żyć dłużej, pomoc flawonoidów pomaga zwiększyć zdrowie i zmniejszyć stan zapalny i ból.

„Herbata jest głównym źródłem związków flawonoidowych w diecie. Odkrycia te są dobrą wiadomością dla brytyjskich władz pijących herbatę, z których wielu jest w tym samym wieku, co kobiety w tym badaniu” – powiedziała Catherine Hood, lider finansowanego przez przemysł Zespołu Doradczego ds. herbaty.

Herbata a zdrowie – Wcześniejsze badania sugerowały, że flawonoidy pomagają również w obniżaniu ciśnienia krwi, co może zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych skrzepów krwi.

W innych badaniach regularne picie herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca z powodu flawonoidów herbacianych poprawiających przepływ naczyń także u młodszych dorosłych. 

„Nowe badania pokazują, że fluor i flawonoidy w herbacie są dobre dla zdrowia zębów, ponieważ zabijają bakterie powodujące próchnicę i nieświeży oddech” – dodał dr Ruxton.

Nie wiem jak Ty, ale ja skusze się na filiżankę herbaty…

Źródło: tiphero.com | Fotografie: www.Instagram.com