×

Czy zagraża nam kolejny wirus z Chin? Głos zabrali naukowcy

Każdy z nas zadaje sobie pytanie, kiedy będzie mogli wrócić do normalnego życia. Życia z dala od kwarantann, duszności i ograniczeń, które towarzyszą nam dzisiaj niemal na każdym kroku. O ile sytuacja w Europie wciąż budzi ogromny niepokój, o tyle wydaje się, że pandemia w Chinach, skąd pochodzi COVID-19, została w znacznym stopniu opanowana. Czy zatem Chińczycy mogą już spać spokojnie? Tabloid „Global Times” podał informację, że w Chinach zmarł robotnik zarażony… hantawirusem. Wiadomość ta zelektryzowała media na całym świecie. Czy więc wkrótce przyjdzie zmierzyć nam się z kolejnym wrogiem? Naukowcy odpowiadają.

Śmierć robotnika w prowincji Junnan, która wstrząsnęła światem

Magazyn „Global Times” opisał historię robotnika z prowincji Junnan, który jechał do pracy w prowincji Szantung. Mężczyzna nagle zmarł. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok wykluczono obecność w jego ciele koronawirusa, który uśmiercił w samych Chinach tysiące osób. Ku zdziwieniu specjalistów, badania potwierdziły, że przyczyną śmierci mężczyzny było zakażenie innym wirusem, znanym jako hantawirus.

Co na to naukowcy?

Wiadomość o śmierci mężczyzny wywołanej hantawirusem poruszyła świat, który w znacznej części wciąż zmaga się z pandemią. Czyżby to oznaczało, że przyjdzie nam się zmierzyć dodatkowo z drugim wirusem? Naukowcy uspokajają, że hantawirus nie jest nowym wirusem, a co najważniejsze, nie jest tak zaraźliwy jak SARS CoV-2.

Hantawirusy – co to takiego?

Przyjrzyjmy się hantawirusom z bliska. Ich rodzina obejmuje ponad 20 gatunków i jest znana co najmniej od lat 50., kiedy to u części osób rozwijał się wstrząs, a śmiertelność sięgała 10%. Hantawirusy są przenoszone przez gryzonie, które wydalają je z moczem, kałem lub śliną. Możemy się zarazić drogą pokarmową lub wziewną. W zależności od regionu geograficznego, mogą wywołać choroby o różnych objawach, jak chociażby problemy płucne czy sercowo-naczyniowe. W Polsce dominuje odmiana skandynawska hantawirusa, czyli tzw. typ Puumala (PUUV), która na szczęście wywołuje łagodne objawy choroby.

Podsumowując

W przeciwieństwie do koronawirusa, hantawirus nie przenosi się łatwo pomiędzy ludźmi, a chory nie jest zagrożeniem dla innych ludzi. Jedynym wyjątkiem jest w zasadzie wirus Andy wywołujący hantawirusowy zespół płucny, który występuje w Ameryce Południowej. Jakby tego było mało, od mniej więcej 20 lat istnieje szczepionka na hantawirusa, która od ponad 10 lat z powodzeniem jest stosowana Chinach.

Źródła: www.independent.co.uk, www.pzh.gov.pl
Fotografie: en.m.wikipedia.org

Może Cię zainteresować