×

Wykryto glifosat w polskiej kaszy gryczanej. Niebezpieczny związek wywołuje nowotwory

Jesteś miłośnikiem kaszy gryczanej? Niestety nie mamy dla Ciebie dobrych wieści. Program FoodRentgen i Fundacja Konsumentów przyjrzeli się z bliska 10 dostępnym markom tzw. gryki. Jak się okazało, blisko połowa z nich ma przekroczone dopuszczalne normy niebezpiecznego dla zdrowia glifosatu – środka, który zawarty jest w chwastobójczym Roundup.

Kasza gryczana i jej właściwości

Kasza gryczana od lat jej znana z leczniczego wpływu na człowieka, zwłaszcza w medycynie wschodniej. Jest bogata w naturalną witaminę C, która ma właściwości prozdrowotne dla naszego organizmu. Gryka zalecana jest w walce z nadciśnieniem, żylakami, słabym krążeniem czy alergią. Jest jednak jedno „ale”, obok którego ciężko przejść obojętnie…

Zatrważające wyniki badań

FoodRentgen postanowił poddać badaniu 10 opakowań kasz gryczanych różnych marek, które możemy znaleźć na półkach w sklepach. Celem było zbadanie, czy są w nich ślady glifosatu. Próbki kasz zostały przesłane do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach we wrześniu 2019 roku. Wyniki przerażają. Na 10 przebadanych kasz zaledwie 4 były zupełnie wolne od glifosatu.

Do przebadanych kasz wolnych od glifosatu zaliczamy:

  • Ekowital, Ekologiczna kasza gryczana, 500 g
  • Carrefour, Kasza gryczana biała, 400 g
  • NaturAvena, Ekologiczna kasza gryczana, 1 kg
  • Auchan, Kasza gryczana biała, 400 g

W dwóch kolejnych pozostałości glifosatu nie przekraczały obowiązującej w UE normy, czyli 0,1 mg/kg:

  • Kupiec, Kasza gryczana prażona, 400 g,
  • Melvit, Premium Kasza gryczana biała, 400 g

Niestety, pozostałe 4 próbki wykazały przekroczenie obowiązującej w UE normy i to od 3 do nawet 7 razy, co powinno budzić niepokój. Mowa tutaj o takich produktach, jak:

  • Risana, Kasza gryczana, prażona 400 g,
  • Cenos, Kasza gryczana biała, 400 g.
  • Kuchnia Lidla, Kasza gryczana, 400 g,
  • Janex, Kasza gryczana prażona, 1kg,

Wstrząsające wyniki badań zostały przesłane do Państwowej Służby Sanitarno-Epidemiologicznej, która na nie zabrała jeszcze głosu w całej sprawie.

Glifosat – co to takiego?

Glifosat to organiczny związek chemiczny, który jest stosowano jako aktywny składnik w środkach zwalczających chwasty. Składnik ten został wprowadzony na rynek już w 1974 roku przez firmę Monsanto, która jako pierwsza dodała go do popularnego herbicydu o nazwie Roundup. Dziś, 35 lat później, produkt ten wciąż zasługuje na uwagę i jest wykorzystywany w rolnictwie „praktycznie do wszystkiego”. Pozwala w łatwy i szybki sposób pozbyć uciążliwych chwastów.

Mimo wszystko Roundup jest bardzo skuteczny, a rolnicy używają go praktycznie do wszystkiego. Czasami robią nawet mieszankę i nazywają to „świętą trójcą”: Roundup, siarczan amonu i chwastat – po tym wszystkie rośliny padają. Używają go nawet przy domach i nikt nie zdaje sobie sprawy, że mamy do czynienia z trucizną. Nikt się nie zabezpiecza, kiedy go stosuje. Dopóki nie będzie afery, jakiejś śmierci lub poważnego zatrucia, to nikt nie będzie się zastanawiał nad tym, czy go używać – powiedział WP abcZdrowie Grzegorz Wysocki, Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP

Herbicyd jest także wykorzystywany przez spółki państwowe. Produkt, o którym w ostatnim czasie zrobiło się wyjątkowo głośno, służy im m.in. do odchwaszczania torów kolejowych.

Herbicyd stosowany podczas dosuszania gryki

Choć Roundup jest bardzo skuteczny w walce z chwastami, wiele wskazuje na to, że rolnicy zaczęli nadużywać właściwości Roundupu i używać go m.in. do dosuszania gryki.

Rolnicy podejmują różne środki, żeby wysuszyć i chronić grykę. Są bardzo kreatywni. Tu chodzi przede wszystkim o to, żeby produkt ładnie wyglądał, czyli przyniósł zysk. Na wsiach funkcjonuje to w ten sposób, że jak jeden drugiemu powie, że coś zrobił i to przyniosło efekt, to ten drugi to zrobi – mówi Wysocki

Jak odnoszą się do tego rolnicy? Odpowiedź jednego z nich może budzić niepokój.

Roundap stosują wszyscy, ja i moi sąsiedzi. Nie wiem, czy jest szkodliwy, jest tani i skuteczny. To nam wystarczy. Nigdy nie słyszałem, żeby wywoływał raka. Cała wieś zdrowiem się cieszy, więc chyba nie powoduje, a badania ciągle się zmieniają, więc nie wiem, komu wierzyć. Jak jest w sklepach, to jest dobry – mówi pan Przemysław w wywiadzie z abczdrowie.pl

Glifosat zwiększa ryzyko nowotworów nawet o ponad 40 procent

Badania przeprowadzone przez prof. Lianne Sheppard z University of Waschington jasno pokazują, że glifosat znacznie zwiększa ryzyko nowotworów – szacuje się, że nawet o 40 procent. To z kolei potwierdziło tylko ustalenia na temat szkodliwości glifosatu na zdrowie człowieka, które ujrzały światło dzienne już w 2015  roku. Ich prekursorem była wówczas Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem.

Regulacje prawne

Istnieją badania, które mówią o szkodliwości glifosatu, dlatego niemiecki rząd wprowadza zakaz stosowania tego środka, według mnie słusznie. Pacjent wystawiony na jego długotrwałe działanie będzie miał problemy z układem pokarmowym, zaburzenia hormonalne i możliwe, że zniszczoną wątrobę. Grupę ryzyka stanowią przede wszystkim rolnicy – wyjaśnie dr Marek Stępień, onkolog

Niemiecki rząd nie jest jedyny. Austria również nie zezwala na stosowanie niebezpiecznego dla zdrowia środka. Krok w stronę zdrowia społeczeństwa zrobiła także Unia Europejska, która zapowiedziała już, że herbicyd będzie można używać do 2022 roku.

Źródła: zywienie.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować