9 zaburzeń genetycznych, które córka dziedziczy po swojej matce

Nasze geny określają nie tylko nasz wygląd i osobowość, lecz także słabości naszego ciała. Na przykład depresja i bezsenność mogą być spowodowane nie przez poważny stres lub wyczerpanie, ale przez predyspozycje genetyczne.

Dowiedz się więcej o zaburzeniach genetycznych, które córka może odziedziczyć po matce!

#1 Osteoporoza to choroba, w której zwiększone osłabienie kości zwiększa ryzyko ich złamania

Zwykle to kobiety chorują na tę chorobę, a predyspozycje genetyczne są jednym z najważniejszych czynników ryzyka. Osteoporoza może ujawnić się po menopauzie, okresie, w którym kości tracą wapń i stają się kruche.

Środki zapobiegawcze: Powinieneś jeść więcej pokarmu bogatego w wapń. Nie zapominaj jednak, że wapń może być wchłaniany przez organizm tylko w połączeniu z witaminą D. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i poproś go o przepisanie niezbędnych witamin. Spróbuj też częściej chodzić na spacery na świeżym powietrzu.

#2 Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyna nie jest jasna, ale naukowcy sugerują, że obejmuje on kombinację czynników genetycznych i środowiskowych, które wpływają na układ odpornościowy osoby

Środki zapobiegawcze: Rzuć palenie i zmniejsz spożycie kawy i czerwonego mięsa. Dbaj o swoje zęby i dziąsła, regularnie odwiedzaj dentystę. Choroby przyzębia mogą prowadzić do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów.
Włącz do swojej diety produkty bogate w witaminę C.

#3 Przedwczesne starzenie – naukowcy odkryli, że niektóre geny są odpowiedzialne za to, jak długo nasz organizm może zapobiegać procesom starzenia

Te geny przekazywane są z pokolenia na pokolenie po stronie matki. Jeśli odziedziczysz uszkodzone DNA matki, proces starzenia się będzie szybszy. Niestety, naukowcy nie odkryli jeszcze, jak odwrócić ten proces, ale warto stosować filtry przeciwsłoneczne z wysokim SPF, ponieważ wrażliwość na światło słoneczne jest również dziedziczną cechą.

#4 Depresja – 300 milionów ludzi cierpi na depresję każdego roku

Naukowcom udało się odkryć gen Slc6a15, który odpowiada za depresję i może być dziedziczony. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni, a nawet może u Nich stać się chorobą przewlekłą. Depresja poporodowa może być również dziedziczona.

Środki zapobiegawcze: Zadbaj o swój stan fizyczny: musisz dobrze spać, mieć dobrze zbilansowaną dietę i regularnie ćwiczyć. Nie trzymaj swoich problemów w domu, zwróć się do przyjaciół i rodziny o pomoc. Czasami potrzebujesz kogoś, z kim możesz porozmawiać. Nie wstydź się odwiedzić psychoterapeuty, jeśli uważasz, że stan się pogorszył.

#5 Jaskra – kobiety częściej chorują na jaskrę niż mężczyźni, podczas gdy mutacje genetyczne, z którymi ta choroba jest związana, mogą być dziedziczone

Środki zapobiegawcze: Musisz odwiedzić okulistę przynajmniej raz do roku. Dodaj do swojego życia regularne ćwiczenie, takie jak chodzenie lub jogging. Możesz także uprawiać jogę, ale unikaj wykonywania pozycji do góry nogami, które mogą obciąć szyję i ramiona.

#6 Choroby sercowo-naczyniowe – odkładanie tłuszczu w kobiecym ciele jest zdefiniowane genetycznie, więc jeśli tłuszcz skupia się wokół brzucha, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zdecydowanie się podwoi

Nadmiar cholesterolu we krwi, który osadza się w tętnicach wieńcowych prowadzących do ataku serca, może być również dziedziczony.

Środki zapobiegawcze: Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia ataku serca, wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy. Znajdź aktywność fizyczną, która najbardziej Ci odpowiada i uprawiaj ją 3-4 razy w tygodniu.

Zmień swoją dietę: porzuć słone, słodkie i tłuste potrawy i jedz więcej warzyw i owoców.

#7 Migreny – kobiety cierpią na migrenę 3 razy częściej niż mężczyźni

Choroba ta może być przekazywana również genetycznie, jednak możliwe jest złagodzenie tego stanu i zmniejszenie liczby ataków.

Środki zapobiegawcze: Zmniejsz spożycie alkoholu, czekolady, sera, kawy i owoców cytrusowych. Wszystkie te pokarmy mogą powodować migreny. Staraj się unikać miejsc o silnych zapachach i jasnych światłach. Pamiętaj także, by pić dużo wody.

#8 Choroba Alzheimera – jest najczęstszą postacią demencji, która częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn

Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale możesz zmniejszyć ryzyko, jeśli będziesz postępować zgodnie ze zdrowym stylem życia.

Środki zapobiegawcze: Kontroluj poziom ciśnienia krwi i poziom cholesterolu. Ogranicz spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, dodawaj do diety owoce i warzywa.

#9 Rak piersi i jajnika – w 2013 r. słynna aktorka Angelina Jolie przeszła prewencyjną podwójną mastektomię

Dwa lata później, po tym, jak jej roczne wyniki badań wskazały na możliwe oznaki wczesnego raka jajnika, poddała się wycięciu jajników. Zrobiła to, by zminimalizować ryzyko raka, z którego wcześniej zmarła matka i babcia. Jolie ma wadliwy gen BRCA1, który znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi i jajnika. Jednak naukowcy twierdzą, że nie wszystkie mutacje genetyczne prowadzą do raka, więc nie trzeba od razu podejmować tak poważnych kroków.

Środki zapobiegawcze: zminimalizuj spożycie alkoholu i nie pal papierosów. Dbaj o regularne kontrole zdrowia u lekarza.

Źródło: brightside.me | Fotografie: brightside.me, www.Instagram.com | Miniatura wpisu: freepik.com